Skip to content

TEN MAKYAJINDA HANGİ ÜRÜNLER KULLANILIR?

FONDÖTEN

Ten makyajının ilk adımıdır fondöten. Kimi insan yüzündeki sivilceli görünümü azaltmak için kullanır fondöteni, kimi insan da yalnızca renk eşitsizliğini gidermek için kullanır. Bazen sivilce veya renk eşitsizliği gibi herhangi bir cilt sorunu olmasa da insanlar yüzüne ve gözlerine yaptığı makyajı daha iyi göstersin diye yapar ten makyajını. Fondöten sürerken dikkat edilmesi gereken esas husus, cildi iyice temizleyip yüze güvenilen bir markanın kişinin cildine uyan tipte nemlendirici sürmesi ve sonra fondöten uygulaması. Bazen ciltte fondöten sürdükten sonra gözenek, yağlanma ya da kuruma gibi problemler olur. Bunu önlemek için de makyaj bazı fondötenin altına uygulamaktadır. 

MAKYAJ BAZI

Makyaj bazı nemlendiricinin üstüne, fondötenin altına uygulanan bir üründür. Temel amacı makyajın kalıcılığını artırmaktır ancak bazen fondötenin yüzde oluşturduğu etkilerden korunmak için uygulanır. Örneğin parlamayı veya kurumayı önlemek gibi. Makyaj bazını cilde direk uygulamak doğru değildir. Cilt temizlendikten sonra cilde uygun bir nemlendirici sürülür ve ardından cilde uygun makyaj bazı uygulanır.

KAPATICI

Kapatıcı daha çok göz altlarındaki koyu rengi gidermek için kullanılır. Ancak fondötenden sonra ciltte kapanmayan bir leke olduğunda da kapatıcı lokal olarak uygulanabilir. Cildin kendi tonuna tam uyan bir renk olmalı ki göz altıyla ya da lekeli bölgeye sürülen yerle yüzün geneli arasında bir fark olmamalı. Genelde en yaygın yapılan hatalardan biri göz altına çok açık renkte bir kapatıcı uygulamak ve açık renk kapatıcıyı alın, burun üstü ve çene gibi bölgelere sürmektir. Buna hata denilmesinin sebebi günlük makyajlarda kat kat ürün uygulamaktan kaçınılması gerektiğindendir. Göz altına normalden açık renkte uygulanan kapatıcılar genelde özel gün makyajı için olur. Günlük makyajlarda genel yüz rengine göre kapatıcı seçilmelidir. Eğer göz altlarında çok fazla koyu halka varsa fondötenden önce somon renginde bir kapatıcı uygulanabilir.

RENKLİ KAPATICI

Renkli kapatıcılar fondötenin de altına uygulanabildiği gibi fondötenin üstüne, kapatıcının altına da uygulanabilir. Önemli olan az ölçüde kullanmak çünkü yüzde oluşan kat kat görüntüden kimse hoşlanmaz. Koyu renkteki göz altları için soldan ilk üç renk uygulanabilir ardından kapatıcı uygulandığında mor halkaların görünümü çok azalacaktır. Mor renk yüzdeki sarı bölgeler için, yeşil renkteki ürün de yüzdeki kızarıklığı yok etmek içindir. Corrector denilen bu uygulamanın amacı zıt renkleri üst üste uygulayıp kontrast oluşturmak ve normal hale getirmektir.

KONTUR

Kontur genelde yüz hatları üzerinde yapılan değişikliklerdir. Elmacık kemiklerini ortaya çıkarmak, burnu daha ince göstermek, çeneyi daha ince veya kalın göstermek, alnı daha geniş veya dar göstermek için kontur uygulaması yapılır. Burada dikkat edilmesi gereken husus konturun kalıcı olması için önce kremsi bir ürün uygulamak, ardından toz bir ürünle bu hatları sabitlemektir. Böylece çok yararlı sonuçlar elde edilecektir.

BRONZLAŞTIRICI 

En bilinen ismi bronzer olan bu ürün genelde yaz aylarında kullanılıyor. Bronzlaşmış ciltte doğal bir geçiş oluşturduğu için tercih edilen bu ürünün amacı da kontur gibi elmacık kemiklerini belirginleştirmek ve yüz hatlarını düzgünleştirmek. Kontürden farkı, bu ürün yüzde çok keskin hatlar oluşturmaz. Yumuşak ve doğal geçişler sağlar. Resimlerde olduğu gibi palet şeklinde alındığında tatilde çantaya konacak en uygun ürün haline gelir. Çünkü bu renklerde göz makyajı da yaza çok yakıştığı için bu tarz paletler oldukça tasarruf sağlıyor. Bir ürünle hem ten hem göz makyajı yapıldığı için oldukça tercih edilen bir ürün haline geliyor. Ayrıca diğer görselde olduğu gibi fırınlanmış ve sıkıştırılmış bronzer parlak olduğu için yaz aylarında oldukça talep görmekte. Tabii ki yalnızca kuru ve karma ciltliler tarafından. Çünkü yağlı ciltlilerin pek de parlak ürünler kullanma lüksü olmuyor.

ALLIK

Allıklar her kadının çantasında muhakkak olması gereken bir üründür. Çünkü yukarıda bahsedilen birçok ürününün yaptığı iş tek bir allıkla yapılabilir. Tek yapılması gereken palet şeklinde bir allık almaktır. İçerisinde her tonun olduğu bir allık paleti ile elmacık kemiği de belirginleştirilir yüze canlı bir görünüm de verilir. Yalnız burada da dikkat edilmesi gereken husus kalıcı olması için öncesinde krem ya da likit bir ürün uygulamak, ardından toz ürünü uygulamaktır. O zaman yüzdeki canlı ve sıcak görünüm gün boyu kalacaktır.

AYDINLATICI

Son zamanlarda oldukça popüler olan bu ürünün çeşitliliği oldukça fazla. Esas amacın bronzer ile belirginleştirilen elmacık kemiklerini aydınlatıcı ile daha çok belirgin hale gelmesini, yüzde genel olarak yükseltilmesi istenen bölgelerin yükselmesini sağlamaktır. Örnek görsellerde de göründüğü gibi toz, stick, likit ve krem şeklinde çeşitleri mevcut. Hepsinin de kullanımdan alınan verim hemen hemen aynı. Sadece dikkat edilmesi gereken husus cilt tipine uygun olmasıdır. Kuru ve karma ciltliler likit, stick veya krem; yağlı ciltliler toz aydınlatıcı kullanırlarsa herhangi bir sorun olmayacaktır.

NOT: Bronzer, allık, aydınlatıcı ve pudrayı tek bir palette toplayan ürünler hem günlük hayatta çantaya atmak için hem de tatillerde fazla eşya götürmemek için idealdir.

PUDRA

Yukarıdaki görselde göründüğü gibi renkli kompakt, renkli toz, transparan kompakt, transparan toz olmak üzere oldukça fazla çeşide sahip olan pudranın her makyajda gerekli olduğu su götürmez bir gerçek. Pudra konusunda çok dikkatli olması gereken kuru ciltliler dahi bir miktar uygulamalı pudrayı. Çünkü yapılan makyaj bir şekilde sabitleştirilmeli. Yağlı ciltliler tüm yüzüne, karma ciltliler yağlanan bölgelere uygulamalı yoksa makyaj birkaç saat sonra hiç istenilmeyecek boyutta dağılır. Sadece yağlı bölgeye uygulamak için değil, soğuk havalarda, yağmurda ıslanan yüzdeki makyajın dağılmamasını pudra sağlar. Bu açıdan pudranın önemi makyaj için oldukça fazla. Ancak yine de pudra kullanmayı sevmeyen ya da pudra kullanamayacak düzeyde kuru cilde sahip olan kişiler için sabitleyici yüz spreyi önerilir.

SABİTLEYİCİ SPREY

Makyaj sabitleme bakımından pudra ile aynı işlevi gören sabitleyici spreyler kuru ciltliler ve pudra kullanmak istemeyen kişiler tarafından oldukça talep görmekte. Dikkat edilmesi gereken tek husus kullanılan spreyin makyajı bozmaması için ürünün doğru seçilmesidir. Ayrıca bu tarz ürünler yağlı ciltlilere çok tavsiye edilmez çünkü onlar için ciltte çok fazla ağırlık yaparlar.

Lip Gloss Nasıl Kalıcı Olur?

Lip Gloss Nasıl Kalıcı Olur?

Lip gloss Türkçesi ile dudak parlatıcısı, günümüz de en çok kullanılan makyaj malzemelerindendir. Lip gloss temel olarak: dudakların daha parlak…
Sonbaharda Ten Renginize Göre Ruj Seçimi

Sonbaharda Ten Renginize Göre Ruj Seçimi

Her mevsimin bir rengi vardır ve her kadın dudaklarında 4 mevsimi taşımaktadır. Yarısına gelmişken sonbaharda ten renginize göre ruj seçiminden…
Porselen Makyaj Malzemeleri Nelerdir?

Porselen Makyaj Malzemeleri Nelerdir?

Porselen makyaj günlük olarak tercih edilmese de özel günlerde ve fotoğraf çekimlerinde kusursuz görünüm için kullanılır. Cilt kusurlarını kapatıp porselen…
Cilt Bakımında Alfa-hidroksi asitler - AHA'lar nedir?

Cilt Bakımında Alfa-hidroksi asitler - AHA'lar nedir?

Alfa-hidroksi asitler (AHA’lar), çeşitli cilt bakım ürünlerinde kullanılan bir grup bitki ve hayvan kökenli asitdir. Bu cilt bakım ürünleri arasında…