Skip to content

CİLT TİPLERİNE GÖRE DOĞAL BAKIM MASKELERİ

Kozmetik mağazalarında çok çeşitli bakım maskeleri satılmasına rağmen en sağlıklı olanı evde doğal malzemelerden cildinize uygun olarak hazırladığınız maskelerdir. Herkesin cilt tipi farklı olduğundan bakım maskelerinin de cilt tipine uygun özelliklerde olması gerekir. Bu yazımızda daha canlı, parlak ve sağlıkla bir cilde kavuşmak için cilt tiplerine uygun bakım maskelerini inceledik.

Kuru Ciltler İçin: Kahve Maskesi

Bu cilt tipi için en uygun olan kahve maskesi, cildi parlak ve daha aydınlık göstererek nem depolar.

Uygulanışı: 1 tatlı kaşığı ılık kahve telvesini aynı ölçüde bal ile cam kasede karıştırın. Eğer cildinizde aşırı kuruluk ve pullanma varsa bir miktar zeytinyağı da ilave edebilirsiniz. Bu karışımı temiz cildinize dairesel hareketlerde sürün. Kahve telvelerinin pütürlü kısımlarının cildinize zarar vermemesi için karışımı yavaş yavaş uygulamayı unutmayın. Maske kuruduktan sonra hafifçe ovalayarak çıkartın.

CİLT TİPLERİNE GÖRE DOĞAL BAKIM MASKELERİ 1

Yağlı Ciltler İçin: Kil Maskesi

Yağlı ciltler sivilce oluşumuna yatkın olduğundan kurutucu özellikte maskeler tercih edilmelidir. Bunlardan en uygun olanlardan biri ise kil maskesidir.

Uygulanışı: 2 yemek kaşığı kil, 1 yemek kaşığı ılık su ve 1 yemek kaşığı limon suyunu iyice karıştırın. Temiz cildinize sürüp 10-15 dakika bekletin ardından ılık su ile yıkayın.  Bu maskeyi haftada 2 kez uyguladığınızda yüzdeki yağlılık ve sivilcelerde azalma olacaktır.

CİLT TİPLERİNE GÖRE DOĞAL BAKIM MASKELERİ 2

Karma Ciltler İçin: Muz Maskesi

Hem kuru hem de yağlı cilt tipinin özelliklerini bir arada barındıran karma ciltler için bakım daha da zor bir hal alıyor. Karma cilterin bakımı oldukça hassastır ve özel bakım gerektirir.

Uygulanışı: Bir küçük muzu ezerek püre haline getirin.  İçerisine 1 tatlı kaşığı bal ve 1 yumurta ekleyerek güzelce karıştırın. Karışım pürüzsüz hale gelince önceden temizlenmiş cildinize uygulayın. Yaklaşık 15 dakika bekletip ılık su ile durulayın.

CİLT TİPLERİNE GÖRE DOĞAL BAKIM MASKELERİ 3
Lip Gloss Nasıl Kalıcı Olur?

Lip Gloss Nasıl Kalıcı Olur?

Lip gloss Türkçesi ile dudak parlatıcısı, günümüz de en çok kullanılan makyaj malzemelerindendir. Lip gloss temel olarak: dudakların daha parlak…
Sonbaharda Ten Renginize Göre Ruj Seçimi

Sonbaharda Ten Renginize Göre Ruj Seçimi

Her mevsimin bir rengi vardır ve her kadın dudaklarında 4 mevsimi taşımaktadır. Yarısına gelmişken sonbaharda ten renginize göre ruj seçiminden…
Porselen Makyaj Malzemeleri Nelerdir?

Porselen Makyaj Malzemeleri Nelerdir?

Porselen makyaj günlük olarak tercih edilmese de özel günlerde ve fotoğraf çekimlerinde kusursuz görünüm için kullanılır. Cilt kusurlarını kapatıp porselen…
Cilt Bakımında Alfa-hidroksi asitler - AHA'lar nedir?

Cilt Bakımında Alfa-hidroksi asitler - AHA'lar nedir?

Alfa-hidroksi asitler (AHA’lar), çeşitli cilt bakım ürünlerinde kullanılan bir grup bitki ve hayvan kökenli asitdir. Bu cilt bakım ürünleri arasında…