Skip to content

GÖZ MAKYAJINDA HANGİ ÜRÜNLER KULLANILIR?

Göz makyajı her kadının vazgeçilmezidir. Kimi kadın sadece bir göz kalemi veya sadece bir maskara ile göz makyajını tamamlar ve dışarı çıkar, kimi kadın göz kaleminden takma kirpiğine varana kadar dolu dolu bir göz makyajı yapıp çıkar dışarı. Göz makyajını abartı yapmak da sade yapmak da tamamen kadınların ruh haline bağlıdır. Çok ağır bir makyajla dışarıya da çıkılabilir, çok hafif bir makyajla düğüne de gidebilir. Şimdi gelelim göz makyajının nasıl yapıldığına, hangi malzemelerin kullanıldığına.

FAR BAZI

Farın göz kapağında daha uzun süre kalması ve rengini daha iyi vermesini sağlayan far bazı resimlerde göründüğü gibi likit ve renksiz olup sadece kalıcılığa yönelik de kullanılabilir krem formunda ve renkli olup kullanılacak farın renginde kullanılıp kalıcılığın yanında rengin pigmentasyonunu artırabilir. Şuna dikkat edilmelidir ki krem far bazlarının çoğu, likit far bazlarının birkaçı göz kapağını kurutabilir. Öncesinde biraz nemlendirilirse far bazından daha iyi sonuç alınabilir.

FAR

Farların göz makyajındaki önemi su götürmez bir gerçek. Tekli olanlar da palet şeklinde olanlar da son derece kullanışlıdır. Günlük hayatta tek renk kullanan kişiler tekli far alıp hem çantalarında fazla yer kaplamamak hem de pratik bir şekilde makyaj tazelemek adına kârlı olacaktır. Palet şeklinde farlar da ufak boyutta olduğu ve 4 5 renge sahip olduğu sürece günlük kullanımda çantaya atıp gün içinde makyaj tazelemek için ideal olabilir. Ayrıca krem far, kalem far ve likit far da tek seferde sürüp çıkmak ve gün içinde tazelemek için çok pratik ve kullanışlı ürünlerdir. Özellikle kalem farın bu konuda artısı çok fazla. Hem çantada yer kaplamama konusunda hem sürüş çabukluğu konusunda hem de rengin çok iyi göz kapağına geçmesi konusunda kalem farlar hemen hemen her kullanıcıyı mutlu etmektedir.

EYELİNER

Eyeliner göz makyajında en korkulan makyaj ürünüdür. Eyeliner çekmenin zor olduğunu ve çekemediğini düşünen birçok kadın ve genç kız çoğu zaman göz makyajında eyeliner adımını atlar. Ama bu konuda verilen tavsiyeler uygulandığında eyeliner çekmek o kadar da zor olmaz. Bu tavsiyelerden birisi, göz kalemini eyeliner çeker gibi göz kapağına çekmek ve ardından eyeliner ile üstünden geçmek. Bu yöntem eyeliner çekmeyi oldukça kolaylaştırmaktadır. Görsellerde de göründüğü gibi eyeliner çeşitleri oldukça fazladır. En yaygın olanı kalem şeklinde olandır ama tabii bu görüş kişiden kişiye değişebilir. Ama jel olanların daha uzun süre kullanıldığı ve daha rahat kullanıldığı fikri çoğunluk görüşte. Renkli eyeliner da son zamanlarda moda olmuş durumdadır. Tercihe göre kullanılan far ile uyumlu kullanılabilir.

GÖZ KALEMİ

Göz kalemi hem göz içine hem göz kapağına kullanılan bir göz makyaj ürünüdür. En çok kullanılan renk siyah olsa da ten rengi, beyaz ve kahve de çoğunlukla kullanılmaktadır. Ayrıca canlı renklerde de kullanılan göz kalemleri genelde yaz aylarında tercih edilir ve son derece hoş bir görüntü oluşturmaktadır. Yukarıda bahsedildiği gibi göz kalemi eyeliner için bir yol belirlemek amacıyla göz kapağına da sürülebilir. Ayrıca bazı makyajlarda göz kalemi kalın bir şekilde sürülüp fırça ile dağıtılıp far gibi kullanılabilir.

MASKARA BAZI

Maskara bazı uzun kirpiklerin sırrıdır. Gerekirse bir kat gerekirse iki kat kullanılabilen maskara bazları oldukça kirpikleri uzatan bir üründür. Tabi ürünün yapısına dikkat etmek gerekir. Çünkü çok katı kıvamda ürünler iki kat uygulandığında topaklanma yapabilir, çok sıvı yapıda ürünler de kirpikleri yapıştırabilir. Özellikle maskara sürdükten sonra kendini belli eden maskara bazları sürüldükten sonra yaklaşık 30 saniye bekletilmeli ki yukarıda bahsedilen topaklanma veya yapışma olayları yaşanmasın. Doğru kullanıldığında oldukça güzel sonuçlar veren maskara bazları her ürün gibi kullanıldıkça kullanıcının yatkınlığını artıracaktır ve her sürüşte biraz daha güzel sonuç verecektir.

MASKARA

Göz makyajı için en önemli makyaj ürünlerinden birisi olan maskara her kadının vazgeçilmezidir. Günlük makyajlarda sadece maskara sürülüp çıkılır bazen, bazen de takılan takma kirpiğin altına sürülür. Her durumda maskara kullanılan bir üründür. Gerek siyah gerek kahverengi gerekse canlı renkleriyle çeşidi bol olan maskarada dikkat edilmesi gereken husus kişinin kirpik tipini iyi tanıması ve ona göre maskara seçmesi. En basit ifadeyle tanımlamak gerekirse; seyrek ve kısa kirpiklere sahip kişiler plastik yapıda fırçası olan maskaraları tercih etmeli, kalın ve sık kirpiklere sahip kişiler kıl yapıda fırçası olan maskaraları tercih etmelidir.

TAKMA KİRPİK

Takma kirpik eyeliner gibi korkulan ve kullanılırken çekinilen bir ürün. Fakat korkanı olduğu kadar takma kirpik olmadan makyajını bitirmeyenler de vardır. Takma kirpik takmak göze çok yakışsa da riski de oldukça fazladır. Çünkü takma kirpik için yapıştırıcı bir madde gereklidir ki işin risk kısmını bu ürün oluşturmakta. Gerçekten herkesin kullandığı ve şikayet oranının %1 veya %2 gibi düşük sayıda olan yapıştırıcılar tercih edilmeli ve oldukça dikkatli sürülmelidir. Hatta ilk kez kullananların tek başına kullanmaması gerektiğini belirtmekte fayda var.

ŞEFFAF MASKARA

Şeffaf maskara hem kaşta hem kirpikte kullanılan bir üründür fakat genelde içerisinde multivitamin türü yararlı içerikler yoksa kirpiklere kullanmanın pek bir manası yoktur. Far veya kalemle doldurulan kaşların sabitlenmesi için ve kullanılan ürünlerin kalıcı olması için şeffaf maskara kullanılır. Bu üründe dikkat edilmesi gereken konu kaşlarda topaklanma veya yapışma yapmaması için bol sürülmemesi gerektiğidir.

KAŞ POMADI / KAŞ FARI / KAŞ MASKARASI / KAŞ KALEMİ

Kaş ürünleri en az diğer göz makyaj ürünleri kadar değerlidir kadınların gözünde. Çünkü maalesef her kadın mükemmel dolulukta ve düzgünlükte kaşlara sahip olamıyor ve bunu birtakım kaş ürünleriyle tamamlıyor. Gerek kaş kalemi ile gerek kaş farı ile gerek kaş pomadı gerekse kaş maskarası ile bu tamamlamalar yapılsa da en uygun olan kullanımı kalem, pomat ya da far ile yaptıktan sonra maskara ile üstünden geçmektir, yani iki ürün kullanmaktır. Fakat kaş kalemi veya kaş pomadı kullanırken çok dikkatli olmak gerekir çünkü kalemin çok fazla sürülmesi veya pomadın içinden fazla ürün alınması kaşın bir anda aşırı derecede ürünle dolmasına sebep olur ve sonradan bu hatanın toparlanması imkansızlaşır. Ayrıca kaş kaleminin kıl köklerine zarar verdiği görüşünün de yaygın olduğu düşünülürse kaş kaleminin kullanımının tavsiye edilmediğini söylemek yanlış olmaz. Önerilen uygulama şekli; kaş farını az miktarda uygulamaya başlayıp yoğunluğu yavaş yavaş artırmak ve kaş maskarası ile bitiş uygulamasını yapmaktır. Kaş doldurma ile ilgili verilmesi gereken önemli bir bilgi var; eğer kişi düğün, parti gibi kutlama yerlerine gidecekse ve orada fotoğraf çekilecekse kaş doldurma işlemini günlük hayatta yaptığından daha fazla yapmalıdır çünkü fotoğraflarda kaşlar olduğundan daha açık renkte çıkar.

Lip Gloss Nasıl Kalıcı Olur?

Lip Gloss Nasıl Kalıcı Olur?

Lip gloss Türkçesi ile dudak parlatıcısı, günümüz de en çok kullanılan makyaj malzemelerindendir. Lip gloss temel olarak: dudakların daha parlak…
Sonbaharda Ten Renginize Göre Ruj Seçimi

Sonbaharda Ten Renginize Göre Ruj Seçimi

Her mevsimin bir rengi vardır ve her kadın dudaklarında 4 mevsimi taşımaktadır. Yarısına gelmişken sonbaharda ten renginize göre ruj seçiminden…
Porselen Makyaj Malzemeleri Nelerdir?

Porselen Makyaj Malzemeleri Nelerdir?

Porselen makyaj günlük olarak tercih edilmese de özel günlerde ve fotoğraf çekimlerinde kusursuz görünüm için kullanılır. Cilt kusurlarını kapatıp porselen…
Cilt Bakımında Alfa-hidroksi asitler - AHA'lar nedir?

Cilt Bakımında Alfa-hidroksi asitler - AHA'lar nedir?

Alfa-hidroksi asitler (AHA’lar), çeşitli cilt bakım ürünlerinde kullanılan bir grup bitki ve hayvan kökenli asitdir. Bu cilt bakım ürünleri arasında…