Skip to content

SMOKEY EYES NEDİR? NASIL UYGULANIR?

Smokey eyes yani buğulu göz makyajı, daha çarpıcı ve çekici bakışlar için sıkça tercih edilen bir makyaj türüdür. Günlük kullanıma uygun olmasa da gece davetlerinde, partilerde ve kutlamalarda dikkatleri üzerinize toplamanızı sağlayacak hem klasik hem de şık bir makyajdır. Özel günlerin vazgeçilmezi haline gelen smokey eyes nasıl yapılır gelin birlikte öğrenelim.

1. HAZIRLIK

Smokey eyes için koyu renkli farlar kullanacağınızda pigmentlerden maksimum seviyede faydalanmak için kalıcı bir far bazı sürmeniz gerekir. Eğer far bazınız yoksa beyaza yakın çok açık bir far da kullanabilirsiniz. Bu sayede göz kapağınızdaki renk eşitsizlikleri ve kızarıklıklar kapanır ve göz makyajınızın uzun süre kalıcı olması sağlanır.

2. ÇERÇEVE

Koyu renkli bir göz kalemi ya da siyah bir eyeliner ile üst ve alt kiripik diplerinize gelişigüzel bir çizgi çekin. Ardından ince uçlu bir fırça yardımıyla bu çizgiyi hafifçe dağıtın. Bu sayede buğulu göz makyajı için keskin olmasa da belirli bir çerçeve oluşur.

3. FAR UYGULAMASI

Makyajınız için tercih ettiğiniz toz farı göz kapağınızın iç kısmından başlayarak far fırçası ile yavaşça sürün. İki renk kullanmak isterseniz (siyah-gri ya da siyah-kahverengi) fırçayı aşağıdan yukarı doğru kullanmanız renklerin homojen olarak karışmasına yardımcı olur. Daha dikkat çekici bir makyaj olmasını istiyorsanız kirpiklerinizin bittiği noktada fırça yardımıyla farınızı sivri görünüm elde edecek şekilde sürebilirsiniz.

SMOKEY EYES NEDİR? NASIL UYGULANIR? 7

4. GÖZ PINARLARI

Dumanlı göz makyajı için siyah renk ağırlıklı olduğundan göz yapınız daha küçük durabilir. Bu durumu engellemek adına göz pınarlarınıza aydınlatıcı (eğer yoksa sedefli beyaz far da olabilir) sürmeniz hem bakışlarınıza ışıltı katmanızı hem de gözlerinizi büyük göstermenizi sağlayacaktır.

5.KİRPİKLER

Bakışlarınızın etkili olması için en önemli ve son adımımız tabii ki kirpikler! Üst kirpiklerinize 2-3 kat hacim ve uzunluk veren siyah bir maskara uygulamalısınız. Dilerseniz takma kirpik kullanarak çok daha çarpıcı bir görünüm elde edebilirsiniz.

SMOKEY EYES NEDİR? NASIL UYGULANIR? 8
Lip Gloss Nasıl Kalıcı Olur?

Lip Gloss Nasıl Kalıcı Olur?

Lip gloss Türkçesi ile dudak parlatıcısı, günümüz de en çok kullanılan makyaj malzemelerindendir. Lip gloss temel olarak: dudakların daha parlak…
Sonbaharda Ten Renginize Göre Ruj Seçimi

Sonbaharda Ten Renginize Göre Ruj Seçimi

Her mevsimin bir rengi vardır ve her kadın dudaklarında 4 mevsimi taşımaktadır. Yarısına gelmişken sonbaharda ten renginize göre ruj seçiminden…
Porselen Makyaj Malzemeleri Nelerdir?

Porselen Makyaj Malzemeleri Nelerdir?

Porselen makyaj günlük olarak tercih edilmese de özel günlerde ve fotoğraf çekimlerinde kusursuz görünüm için kullanılır. Cilt kusurlarını kapatıp porselen…
Cilt Bakımında Alfa-hidroksi asitler - AHA'lar nedir?

Cilt Bakımında Alfa-hidroksi asitler - AHA'lar nedir?

Alfa-hidroksi asitler (AHA’lar), çeşitli cilt bakım ürünlerinde kullanılan bir grup bitki ve hayvan kökenli asitdir. Bu cilt bakım ürünleri arasında…