Skip to content

Günlük Makyaj Nasıl Yapılır?

Çoğu insan her gün makyaj yapmayı tercih edebilir. Ancak, makyaj rutini makyaja yeni başlayanlar için göz korkutucu görünebilir. Hangi ürünü hangi sırada kullanmak gerektiğini bilmek çoğu zaman kafa karışıklığına sebep olabilir. Fakat, rutininizi küçük adımlara ayırmak size yardımcı olacaktır.

İlk Adım: Yüzünüzü Hazırlayın.

Günlük Makyaj Nasıl Yapılır? 1
https://www.wikihow.com
 1. Tamamen temiz bir yüzle başlayın. Rutininizin en önemli bölümü yüzünüzü temizlemektir. Yüzünüzü bolca yıkamak için lif,sabun ve ılık su kullanın. Eğer sabah duş alıp çoktan yüzünüzü temizlediyseniz, bu adımı tabii ki geçebilirsiniz.
 • Gün bitiminde yüzün temizlenmiş olması daha önemlidir. Yatmadan önce makyajınızı kesinlikle çıkarmalısınız. Tüm gece yüzünüzde makyaj bırakmak gözenekleri dolduracak ve akne sorununa neden olacaktır.
Günlük Makyaj Nasıl Yapılır? 2
https://www.verywellhealth.com

2. Güneş kremi ve nemlendirici uygulayın. Eğer güneşin altında zaman geçirmeyi planladıysanız, güneş kremiyle başlamalısınız. Özellikle yüze kullanmak için yapılmış bir ürün kullanın çünkü onlar makyaj yapımını zorlaştıran yapışkan tortu bırakmaya daha az meyillidir. Eğer cildiniz çok kuru ve pul pul olmaya yatkınsa nemlendirici kullanmayı unutmayın. Makyaj pul pul görünen cildinizi geçici olarak saklayabilir fakat günün sonunda çok daha kötü görüneceği kesindir. Eğer ikisine de ihtiyacınız varsa, ilk önce güneş kremini uygulayın.

Günlük Makyaj Nasıl Yapılır? 3
https://blog.beautybridge.com

3. Yüzünüze makyaj bazı uygulayın. Makyaj bazları makyajınızın kolay yapılmasını ve daha uzun vadeli olmasını sağlar. Uygulamak için parmak uçlarınıza hafifçe alın. Yüzünüzdeki makyaj uygulayacağınız her yere sürün. Eğer fondöten kullanacaksanız alın,burun,çene ve elmacık kemiklerine uygulayın.

 • Eğer eyeliner uygulayacaksanız, makyaj bazını göz kapaklarınıza ve kaş altındaki noktalara da uygulamasınız. Genel makyaj bazları bu noktalar için de işe yarar. Ancak, bu noktalar için özel hazırlanan bazlar da bulmak mümkündür.
Günlük Makyaj Nasıl Yapılır? 4

2. Adım: Fondöten Uygulayın.

1.Doğru fondöteni seçin. Her birinin farklı yararı ve dezavantajı olan bir çok türde fondöten vardır. Bazıları katı stick fondöten kullanırken, sıvı fondötenler daha popüler bir seçenek olmaya başladı.

 • Doğru fondöteni bulmak çoğu zaman iddialı olabilir. Doğal teninle en iyi uyuşan fondöteni seçmelisin.
 • Eğer cildin tahriş olmaya eğilimliyse, yumuşak ve hassas ciltler için olan fondötenleri tercih etmelisin.
 • Ek olarak, kaliteli fondötenler pahalı olduğu için deneme yanılma yapamayabilirsiniz. Yeni bir fondöten seçerken, kozmetik mağazasındaki güzellik uzmanından tavsiye almalısın. Cilt tonunuzla eşleşen en iyi ürünü senin için seçeceklerdir.
Günlük Makyaj Nasıl Yapılır? 5
https://www.byrdie.com.au

2. Fondöten uygulayın. İnce, hatta bir kat fondöten bile yüzünüzü pürüzsüz göstermeye ve muntazam bir görünüm vermeye yeterli olacaktır. Fondöteni nasıl uygulayacağınız seçtiğiniz türe göre değişmektedir.

 • Krem ya da sıvı fondötenler için, bir parça alın ve yüzünüzün tam ortasına (burun kenarları vb.) dışa doğru uygulayın. Parmak uçlarınızı, makyaj fırçanızı ya da makyaj süngerinizi kullanabilirsiniz. İhtiyacınız olduğu kadar ekleyin. Fondöteni yüzünüze masaj yapar gibi uygulamayın. Onun yerine, yavaş hareketlerle kanvas tabloya resim yapar gibi hafif dokunarak uygulayın.
 • Çoğu katı fondöten stick ya da tüplü formdadır. Bunlarda, ürünü almak için parmak uçlarınızı kullanabilirsiniz ya da stick formunda olanları direkt  kullabilirsiniz. Direkt stick olarak kullanmak daha iyi kapatabilir fakat sonuç olarak daha kalın bir yüzey elde edersiniz.
 • Hangi tür fondöten kullanırsanız kullanın önemli olan doğal bir görünüm için çok iyi karıştırmaktır. Yüzünüzde görünmez olana kadar seçtiğiniz sünger veya fırçayla küçük devamlı hareketlerle uygulayın.
Günlük Makyaj Nasıl Yapılır? 6
https://fridaymagazine.ae

3. Problemli bölgelere biraz kapatıcı ekleyin. Eğer sivilce ya da göz altlarındaki morluklar gibi pürüzsüz görünmeyen noktalarınız var ise onları birazcık kapatıcıyla kapatabilirsiniz. Çok hafif kapatıcıyı o bölgelere dokundurun ve fondöten için uyguladığınız yöntemle aynı olarak karıştırın.

 • Kapatıcı seçmek için  fondöten seçmekle aynı yöntemi kullanabilirsiniz. Ancak, fondötenin aksine, kapatıcı için ten renginizden bir ya da iki ton açık renk almak daha iyi sonuç almanızı sağlar.
Günlük Makyaj Nasıl Yapılır? 7
https://www.wikihow.com

4.Yarı saydam bir pudra kullanın. Fondöten kullandığınızda, kesinlikle pudrayla bitirmelisiniz. Bu makyajınızın yerleşmesini, uçmadan daha kalıcı olmasını sağlar. Hafifçe alnınıza,burnunuza, çenenize ve elmacık kemiklerinize yarı saydam pudrayı uygulayın.

3.Adım: Renk ekleyin.

Günlük Makyaj Nasıl Yapılır? 8
https://ridhelp.com

1. Bronzer ya da allık uygulayın. Allıklar da bronzerlar da görünümünüzü geliştirecek pigmentli pudralardır. Allıkla, yüze sağlıklı kızarmış bir görünüm verirken bronzerla güneşte bronzlaşmış bir görünüm sağlayabilirsiniz. İkisi de elmacık kemiklerine kullanılır fakat isterseniz bronzerı burnunuza,çenenize ve alnınıza da kullanabilirsiniz. Uygulamak için köşeli bir fırça tercih edebilirsiniz.

 • Makyajın diğer türlerinde olduğu gibi, bronzer ve allık seçerken aklınızda tutmanız gereken önemli püf noktalar var. Bronzer için, normal cilt tonunuzdan sadece birazcık koyu tonda nötral bir renk seçin. Allık için, cildinizin kızardığında uyumlu göründüğü bir renk seçin. Açık renkli tenler için, pembe veya şeftali kullanılabilir. Orta renkli tenler için yumuşak leylak, gül, kayısı ya da böğürtlen gibi bir çok alternatif renk kullanılabilir. Koyu ciltlerde, kuru üzüm, kiremit rengi ya da açık mandalina tonları gibi çarpıcı renkler çok güzel durabilir. Günlük kullanım için fazla bulabilirsiniz fakat daha koyu ciltlerde uygulandığında nötral ve göze çarpmayan bir görünüm verebilir.
 • Bazı insanlar elmacık kemiklerini kontürlemek için bronzer kullanır. Eğer bu yoldan ilerleyecek iseniz, en az  iki tonda daha bronzera ihtiyacınız olacaktır. Bunlardan birinin teninizden bir ton açık olması, diğerinin ise bir ton daha koyu olması gerekmektedir. Açık olanı temiz bir makyaj fırçasıyla ilk olarak elmacık kemiklerinize uygulayın. Alt kısımlarını ise daha koyu olan tonla takip edin. Makyajınıza daha doğal görünüm vermek için fırçayla iyice karıştırın.
Günlük Makyaj Nasıl Yapılır? 9
https://makeuptutorials.com/

 2. Far bazı uygulayın. Göz farı kullanmadan önce göz kapaklarınıza baz uyguladığınızdan emin olun. Göz çizgilerine ve göz kapaklarının hepsine parmak uçlarınızla az miktarda bazı masaj yaparak uygulayın. Yüzünüzde kullandığınız bazı ya da özel far bazını kullanabilirsiniz. Yüz için olan bazı kullanacağınız zaman, gözler için güvenli olup olmadığını öğrenmek için kullanım talimatlarını iyice okuyun.

Günlük Makyaj Nasıl Yapılır? 10

3. Göz farınızın rengini seçin. Başlamak için birinin diğerinden daha koyu olduğu en az iki renge ihtiyacınız var. Sahip olmak istediğiniz görünümü düşünün. Göz farlarına geldiğinizde üç genel seçeneğiniz var:

 • Doğal Görünüm: Bu görünümle, bir çok insan far kullanıp kullanmadığınızı fark bile etmeyecektir. Teninizle aynı tonda bir renk seçin. Şeftali tonlarında olan nötral tonlu bir palet kullanın.
 • Dumanlı Görünüm: Dumanlı gözler için, kesinlikle makyaj yapmış gibi görüneceksiniz. Ancak, bu görünüm son zamanlarda günlük makyajla birleştiren bir çok insanla birlikte çok popüler. Koyu gri ve siyah tonlara sahip bir palet kullanın.
 • Renkli Görünüm: Bunun için, her şey uygundur. Gözünüze uygulamak için favori renginizi seçin. Gölgeler için, seçtiğiniz rengin bi ton koyusunu kullanabilirsiniz.
Günlük Makyaj Nasıl Yapılır? 11
https://www.wikihow.com

4. İlk olarak en açık renkteki göz farını uygulayın. Bu temel renginiz olarak işe yarayacaktır. İstediğin görünüme bağlı olarak bazı göz kapağınıza ya da kaş altınıza kadar uygulayın. İnce makyaj fırçası kullanın.

5. Daha koyu olan rengi uygulayın. Tüm göz kapağına uygulayın ama köşe noktalarında durun. Kirpik çizgisinden başlayın ve köşelere kadar uygulayın. İyice karıştırın.

Günlük Makyaj Nasıl Yapılır? 12
https://www.wikihow.com

 6. Biraz eyelinerla gözlerinizi öne çıkarın. Eyeliner kalemi, gel eyeliner ya da likit eyeliner kullanabilirsiniz. Koyu kahverengi veya siyah kullanın. Eğer renkli bir görüntü vermek istiyorsanız, göz farınızın birkaç ton koyu olan rengini kullanabilirsiniz.

 • Kirpik çizginizi belirginleştirerek başlayabilirsiniz. Gözlerinizin dış tarafından başlayın ve içe doğru ilerleyin.
 • Bir çok insan eyelinerı sadece yukarı göz kapağına uyguluyor. Ancak, eğer iki göz kapağına da uygulamak istersen, gözünüzün dış çizgisiyle çektiğiniz çizginin bağlantılı olduğundan emin olun.
Günlük Makyaj Nasıl Yapılır? 13
https://www.stylecraze.com

7. Gözlerinize son dokunuşları yapın. Makyaj yaparken, kirpiklerinizin daha uzun durmasını istiyor olabilirsiniz. Kirpiklerinizi kıvırmak kirpiklerinize daha uzun bir görünüm verebilir. Kirpik kıvırma aparatını kirpiklerinizin diplerinden uyguladığınıza emin olun. Daha sonra maskarayı ekleyin.

Günlük Makyaj Nasıl Yapılır? 14

8. Dudak rengi ya da parlatıcı ekleyin. Göz farı olayındaki gibi, doğal bir görünüm ya da full makyajlı bir görünüm isteyebilirsin. Günlük makyaj için, çoğu insan nötral pembe renkleri ya da dudak rengine yakın kahverengi tonlarını kullanmayı sever. Diğerleri, klasik bir kırmızı ya da koyu mor kullanmayı sever. Bazıları ise renkten kaçınıp sadece parlatıcı kullanmayı sever. Bu, hangi görünüm sizin için doğru olduğuna bağlıdır.

 • Dudak rengini tüm makyajınız kuruduktan sonra uygulamalısınız. Gün içinde tazelemek durumunda kalacağınız için rujunuzu yanına almalısınız.
 • Çoğu insan rujunu basitçe uygular ve bazen lekeli gibi özensiz bir görünüm ortaya çıkabilir. Ancak, daha profesyonel ve kolay bir şekilde uygulayacağınız püf noktalar da vardır.
 • Dudaklarınıza makyaj bazı görevi görmesi için fondöten ya da dudak balmı uygulayarak başlayın.
 • Renginizi sürmeden önce dudak kalemiyle dudaklarınızı çevreleyin. Bu sizin dudak çizginizi bozmadan rujunuzu uygulamanızı sağlar.
Lip Gloss Nasıl Kalıcı Olur?

Lip Gloss Nasıl Kalıcı Olur?

Lip gloss Türkçesi ile dudak parlatıcısı, günümüz de en çok kullanılan makyaj malzemelerindendir. Lip gloss temel olarak: dudakların daha parlak…
Sonbaharda Ten Renginize Göre Ruj Seçimi

Sonbaharda Ten Renginize Göre Ruj Seçimi

Her mevsimin bir rengi vardır ve her kadın dudaklarında 4 mevsimi taşımaktadır. Yarısına gelmişken sonbaharda ten renginize göre ruj seçiminden…
Porselen Makyaj Malzemeleri Nelerdir?

Porselen Makyaj Malzemeleri Nelerdir?

Porselen makyaj günlük olarak tercih edilmese de özel günlerde ve fotoğraf çekimlerinde kusursuz görünüm için kullanılır. Cilt kusurlarını kapatıp porselen…
Cilt Bakımında Alfa-hidroksi asitler - AHA'lar nedir?

Cilt Bakımında Alfa-hidroksi asitler - AHA'lar nedir?

Alfa-hidroksi asitler (AHA’lar), çeşitli cilt bakım ürünlerinde kullanılan bir grup bitki ve hayvan kökenli asitdir. Bu cilt bakım ürünleri arasında…