Skip to content

Günlük Makyaj Yapmanın Püf Noktaları

Mükemmel makyajın elde edilmesi her zaman karmaşık veya zaman alıcı olmak zorunda değildir. 

Okul, iş, kurs, arkadaşlarla ani buluşmalar ve benzer durumlardan dolayı günlük makyajınızı hızlı bir şekilde yapıp çıkmanız gereken günler olabilir. Gün boyu mükemmel olmak istiyorsanız, günlük makyajınız için size ufak ipuçları veriyoruz.

Makyaj yapmaya yeni başlasanız da  profesyonel olsanız da, bu yararlı ipuçlarından bir şeyler öğreneceğinizden emin olabilirsiniz.

Fondöteninizi Nemlendirici ile Karıştırın 

Günlük Makyaj Yapmanın Püf Noktaları 1
Nemlendirici Ürünler

Kuru bir cildiniz mi var? Gün içinde yüzünüzü gergin mi hissediyorsunuz? Yüzünüze fondöten uygularken, her zaman kullandığınız yüz nemlendirici kreminizden bir doz karıştırarak gün boyu nemli bir cilde sahip olabilirsiniz. Fondöteninizle karıştırdığınız nemlendiricinizi yüzünüzün her tarafına iyice yayarak uygulayın. Böylece size özel fondöteninizi yaratacaksınız !

Fondöten ile Aydınlık Cilt

Günlük Makyaj Yapmanın Püf Noktaları 2
Aydınlık bir cilt

Aydınlık bir cilt canlı ve parlak görünür. Cildinizin biraz donuk göründüğü günlerde parlayan bir teniniz olması için bu yararlı ipucunu deneyin. Cildinize uyguladığınız baza az miktarda altın veya inci beyazı göz farı ekleyin. Hızlı bir şekilde yüzünüzdeki aydınlanmayı fark edeceksiniz.

Hashtag ile Dumanlı Gözler

Dumanlı bir göz makyajını nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız bu ipucu oldukça işinize yarayacaktır.  Göz kapağınızın dış kısmına yağlı bir göz kalemi ile  eğimli bir hashtag sembolü çizin. Sonra, bir makyaj süngeri veya fırça ile ufak dokunuşlarla hashtagi yayın ve karıştırın. Bu şekilde yapacağınız gölgelendirme her iki gözünüzün simetrik olmasını sağlamakla kalmaz, aynı zamanda göz farı ile sil baştan yapmanızı da önler.

Üçgen Şekli ile Gözlerinizin Altını Gizleyin

Göz altı bölgenizi gerçekten aydınlatmak istiyorsanız , kapatıcınızı direk göz altlarınıza yaymayın. Yapmanız gereken tek şey göz altlarınıza kapatıcınız ile bir ters üçgen çizmektir. Üçgenin tabanını doğrudan kirpik çizginizin altına ve ucu yanağınızın elmasına doğru çizin. Sonrasında içini doldurun. Bu, göz altında daha parlak bir yanılsama yaratmanıza veya herhangi bir kızarıklık ve gölgeyi tamamen gizlemenize yardımcı olacaktır.

Kaşlarınızı Tarayın

Günlük Makyaj Yapmanın Püf Noktaları 3
Kaş Makyajı

Kesinlikle kaşları taramak, hızlı makyaj yaptığınızda atlanılan bir adımdır. Oysa, kaşlarınızı bir fırça ile sabitlemek yüzünüzde gerçekten bir fark yaratabilir. Kaşlarınızı taradıktan sonra şeffaf bir kaş maskarası ile sabitleyin. Bu uygulama, bakımlı ve doğal kaşlara sahip olmanın püf noktasıdır.

Kirpiklerinizi Daha Uzun Gösterin

Günlük Makyaj Yapmanın Püf Noktaları 4
Kirpik kıvırıcı

Kirpiklerinizi en iyi şekilde kıvırmak ve uzun göstermek için kirpik kıvırıcıyı saç kurutma makinesiyle birkaç saniye ısıtın (metal kısmı ısınmamalıdır) ve kirpiklerinizi kıvırın. Farkı göreceksiniz!

Rimel Lekelerini Önlemek için Aşağıya Bakın

Kirpiklere rimel sürerken, makyaj aynanızı bir masanın üzerine yerleştirin. Aşağıya doğru bakarak rimeli sürdüğünüzde göz kapağınızda rimel lekeleri olmasını engellemiş olacaksınız.

Kontur Çizgileriniz için Fırça Sapı Kullanın

Herkesin yüzü farklı şekilde şekillenir. Bu yüzden izlediğiniz makyaj videolarında yapılan kontur uygulamaları sizin için doğru yer olmayabilir. Bronzlaştırıcı veya kontur tozunuzla yüzünüzde doğru açıyı bulmak için elmacık kemiğinizin hemen altına (doğrudan kemiğinizin altındaki boşluğa) bir kalem, veya makyaj fırçası sapını tutun. Doğru yerleşimi bulduktan sonra, konturunuzu uygulayın.

Rujunuzu Tüm Gün Kullanın

Rujlar, gün boyunca su veya kahve  içerken, yemek yerken kolayca çıkarlar ve her seferinde yenilenmeleri gerekir. En sevdiğiniz rujunuzun suya dayanıklı özelliği yoksa  şimdi önereceğimiz  bu kullanışlı hileyi deneyin. Rujunuzu sürdükten sonra dudaklarınızın üzerine bir kağıt peçete koyun ( peçete tek kat olmalıdır, değilse mutlaka ayırın) ve dudaklarınızı pudralayın. Bu uygulama hem rujunuzun rengini ayarlamanıza hem de anında daha uzun ömürlü olmasına yardımcı olacaktır.

Lip Gloss Nasıl Kalıcı Olur?

Lip Gloss Nasıl Kalıcı Olur?

Lip gloss Türkçesi ile dudak parlatıcısı, günümüz de en çok kullanılan makyaj malzemelerindendir. Lip gloss temel olarak: dudakların daha parlak…
Sonbaharda Ten Renginize Göre Ruj Seçimi

Sonbaharda Ten Renginize Göre Ruj Seçimi

Her mevsimin bir rengi vardır ve her kadın dudaklarında 4 mevsimi taşımaktadır. Yarısına gelmişken sonbaharda ten renginize göre ruj seçiminden…
Porselen Makyaj Malzemeleri Nelerdir?

Porselen Makyaj Malzemeleri Nelerdir?

Porselen makyaj günlük olarak tercih edilmese de özel günlerde ve fotoğraf çekimlerinde kusursuz görünüm için kullanılır. Cilt kusurlarını kapatıp porselen…
Cilt Bakımında Alfa-hidroksi asitler - AHA'lar nedir?

Cilt Bakımında Alfa-hidroksi asitler - AHA'lar nedir?

Alfa-hidroksi asitler (AHA’lar), çeşitli cilt bakım ürünlerinde kullanılan bir grup bitki ve hayvan kökenli asitdir. Bu cilt bakım ürünleri arasında…