Skip to content

Evde Yapabileceğiniz 12 Saç Bakım Maskesi Tarifi

Muz Maskesi

2 tane olgun muz

4 çorba kaşığı kadar Hindistan cevizi yağı

2 yemek kaşığı saf bal

Muzları iyice ezin. Diğer malzemelerle karıştırın. Saçlarınıza uygulayın ve 20 dakika boyunca bekletin. Daha sonra durulama işlemi yapın.

Sirke Maskesi

4 yemek kaşığı kadar karbonat

4 yemek kaşığı kadar su

Yarım su bardağı ölçeğinde sirke

Su ve karbonatı iyice kıvamlanana kadar karıştırın. Saçlarınıza uyguladıktan sonra 20 dakika bekletin. Ardından durulama suyu içerisine sirke ilave edin ve bu suyla saçlarınıza durulama işlemi yapın.

Yumurta Maskesi

2 adet yumurta

2 su bardağı kadar süt

2 yemek kaşığı saf zeytinyağı

Yumurtaların beyazıyla sarısını birbirinden ayırın. Daha sonra sarı kısmın içine zeytinyağı ve süt ilave edin. Karıştırın. Saçınızın her yerine uygulayın. 15 dakika beklettikten sonra ılık bir su ile iyice durulamayı unutmayın.

Çemen Tohumu Maskesi

1 bardak ılık su

Biraz çemen tohumu

Tohumları maskeyi hazırlamadan 1 gece önce ılık su içerisinde bekletin. Sonraki gün karıştırın ve kıvam almasını bekleyin. Karışımı saçlarınıza uygulayın ve 25 dakika bekletin. Ardından ılık su yardımı ile durulayın.

Elma Sirkesi Maskesi

3 bardak kadar yoğurt

4 tatlı kaşığı bal

2 tatlı kaşığı kadar elma sirkesi

Temiz bir cam kapta malzemeleri karıştırın. Nazik bir biçimde karışımı saçlarınıza uyguladıktan 20 dakika sonra saçınızı maskeden arındırmak için ılık suyla güzel şekilde yıkayın.

Aloe Vera Maskesi

2 tane patates

4 tatlı kaşığı kadar aloe vera

2 yemek kaşığı kadar bal

Patateslerin suyunu iyice çıkardıktan sonra içine bal ve aloe vera ilave edin. Ortaya çıkan karışımı masaj yöntemiyle saç diplerinize iyice yedirin. Saçınızı bir havlu ile sarın ve 30 dakika süresince bekletin. Daha sonra durulayabilirsiniz.

Badem Yağı Maskesi

5 yemek kaşığı badem yağı

4 yemek kaşığı kadar zeytin yağı

Her iki yağı da ufak bir kase içinde karıştırın. Saç köklerinize masaj yaparak karışımı uygulayın. 45-50 dakika bekletin ve ardından durulama işlemini gerçekleştirmeyi unutmayın.

Sandal Ağacı Yağı Maskesi

2 adet portakalın suyu

3 yemek kaşığı kadar sandal ağacı yağı

2 yemek kaşığı kadar bal

Bir miktar su

Tüm malzemeleri karıştırıp saçınıza masaj yaparak nazikçe uygulayın. 35 dakika bekleyin. Saçlarınızı ılık suyla iyice durulayın.

Hint Yağı Maskesi

2 yemek kaşığı kadar saf alkol

2 çorba kaşığı kadar Hint yağı

2 adet yumurtanın sarısı

Ufak bir kap içerisinde tüm malzemeleri karıştırdıktan sonra karışımı saç köklerinize uygulayın. 45 dakika beklettikten sonra durulamayı unutmayın.

Avokado Maskesi

Yarım su bardağı kadar süt

2 tane avokado

2 çorba kaşığı badem yağı

Avokadoyu püre yapın. Diğer malzemeleri de içerisine katın. Masaj yöntemi ile saçlarınıza uyguladıktan 30 dakika sonra durulayın.

Mürver Çiçeği Maskesi

Birkaç tane biberiye yaprağı

Isırgan otunun kökü

Birkaç parça Mürver çiçeği

Tüm malzemeleri kaynatın ve 20 dakika kadar bekleyin. Kaynayan su içerisine biraz elma sirkesi koyup karıştırın. Bu karışımla saçlarınızı yıkadıktan sonra şampuanla yıkayabilirsiniz.

Limon Maskesi

2 tane limonun suyu

2 çorba kaşığı da Hindistan cevizi yağı

Malzemeleri karıştırın. Saçlarınıza uygulayın. 15-20 dk. Bekletin ardından durulayın. Saçlarınız parlak ve yumuşak bir hal alacak.

Lip Gloss Nasıl Kalıcı Olur?

Lip Gloss Nasıl Kalıcı Olur?

Lip gloss Türkçesi ile dudak parlatıcısı, günümüz de en çok kullanılan makyaj malzemelerindendir. Lip gloss temel olarak: dudakların daha parlak…
Sonbaharda Ten Renginize Göre Ruj Seçimi

Sonbaharda Ten Renginize Göre Ruj Seçimi

Her mevsimin bir rengi vardır ve her kadın dudaklarında 4 mevsimi taşımaktadır. Yarısına gelmişken sonbaharda ten renginize göre ruj seçiminden…
Porselen Makyaj Malzemeleri Nelerdir?

Porselen Makyaj Malzemeleri Nelerdir?

Porselen makyaj günlük olarak tercih edilmese de özel günlerde ve fotoğraf çekimlerinde kusursuz görünüm için kullanılır. Cilt kusurlarını kapatıp porselen…
Cilt Bakımında Alfa-hidroksi asitler - AHA'lar nedir?

Cilt Bakımında Alfa-hidroksi asitler - AHA'lar nedir?

Alfa-hidroksi asitler (AHA’lar), çeşitli cilt bakım ürünlerinde kullanılan bir grup bitki ve hayvan kökenli asitdir. Bu cilt bakım ürünleri arasında…