Skip to content

TEN RENGİNİZE UYGUN SAÇ RENGİ SEÇİMİ NASIL YAPILIR?

Saç renginizi değiştirmek istiyorsunuz ama teninize uyup uymayacağına karar veremiyorsunuz. O zaman bu yazımızda saç rengi seçimi nasıl yapılır anlatıyoruz.

Önce bilmeniz gerekenler

  1. Saç renginizi seçerken sadece yüz renginize değil, göz renginiz ve hatta tüm vücudunuzun ten rengi önemlidir. Bazı saç renkleri göz renginizi ortaya çıkarırken, bazıları ise vücudunuzda açıkta kalan bölgelerin rengine uyum sağlamayabilir.
  2. Doğal saç renginiz istediğiniz saç renginden çok daha koyuysa saçınızı açıcı yardımıyla açmanız gerekecek. Fakat bu açıcının saçınızda tutmanın belirli bir sınırı vardır. Sadece bir ton açmak istiyorsanız, açıcıyı fazla kaçırmamanız ve saçınızda çok uzun süre tutmamanız gerekiyor. Aksi takdirde saçınız yanabilir.
  3. İstediğiniz saç renginin tonuna dikkat etmeniz gerekiyor. Sarının da kızılın da, hatta siyahın bile farklı tonları bulunmakta.
  4. Bunun yanı sıra, kendi doğal saç renginizin tonunu da bilmeniz ilk etapta faydalı olacaktır. Çünkü ona göre saçınızı boyamadan evvel açıcı kullanacaksınız.
  5. Röfle yaptırmak istiyorsanız, kendi saç renginizden maksimum 4 ton uzaklaşın. Daha fazlası olursa görünümünüz sertleşecektir.
  6. Eğer büyük bir değişime gidecekseniz ya da mavi, patlıcan moru gibi marjinal bir saç boyası deneyecekseniz, öncelikle kuaförünüze danışmanız iyi olacaktır. Böylelikle boya yaparken yanlış anlaşılma oranı düşer ve boya yapmadan evvel size de düşünecek vakit olur. Yanlış bir seçim yapıp da sonradan pişman olma olasılığınız da düşer.

Esmer tenlilerin tercih etmesi gereken saç renkleri

Koyu renk saç boyalarını tercih etmelisiniz. Kahverengi, siyah, mavi siyah ve koyu kızıl size en uygun olan renkler. Açık ve sarı tonlar istiyorsanız, kontrası yüksek olan platin sarı ve dore renkler deneyebilirsiniz.


Buğday tenlilerin tercih etmesi gereken saç renkleri

Koyu kahve ve çikolata tonları, kızıla çalan kahverengi tonları ve kirli sarı tonları idealdir.


TEN RENGİNİZE UYGUN SAÇ RENGİ SEÇİMİ NASIL YAPILIR? 1
Mavi saçlar

Beyaz tenlilerin tercih etmesi gereken saç renkleri

Beyaz ten bütün saç renkleri uyacağı için istediğiniz tonda saç boyasını tercih edebilirsiniz. Fakat pek makyaj yapma taraftarı değilseniz, sağlıksız bir görünüme sahip olmamak amacıyla koyu siyah yerine mavi siyah tonu tercih etmelisiniz.


Pembe tenlilerin tercih etmesi gereken saç renkleri

Kızıl tonları ile uyum sağlayacak olan koyu siyah ve kızıl tonlarını tercih etmelisiniz. Sarı tonlarında saç rengine sahip olmak istiyorsanız kirli sarıdan uzak durmalısınız.


Kızıl tenlilerin tercih etmesi gereken saç renkleri

Teninizi daha canlı göstermek amacıyla bakır ve kızıl tonları ya da yumuşak kahve ve çikolata tonlarını tercih etmelisiniz. Açık sarı tercih etmekte ısrarcıysanız, bu renk tonu ile teninizin solgunluğuna dikkat çekeceğiniz için sürekli makyaj yapmak durumunda kalabilirsiniz.

Eğer hala aklınızda soru işareti varsa, deneme yanılma yönteminden yararlanın. Yarı kalıcı saç boyalarından alıp saçınızın bir kısmını boyayabilir ve karar verebilirsiniz. Hoşunuza giderse kalıcı boya ile saçınızın istediğiniz kadarını sonradan boyayabilirsiniz. Bize instagramdan mesaj atıp makyajmaster_com şaç rengi sorabilirsiniz.

Lip Gloss Nasıl Kalıcı Olur?

Lip Gloss Nasıl Kalıcı Olur?

Lip gloss Türkçesi ile dudak parlatıcısı, günümüz de en çok kullanılan makyaj malzemelerindendir. Lip gloss temel olarak: dudakların daha parlak…
Sonbaharda Ten Renginize Göre Ruj Seçimi

Sonbaharda Ten Renginize Göre Ruj Seçimi

Her mevsimin bir rengi vardır ve her kadın dudaklarında 4 mevsimi taşımaktadır. Yarısına gelmişken sonbaharda ten renginize göre ruj seçiminden…
Porselen Makyaj Malzemeleri Nelerdir?

Porselen Makyaj Malzemeleri Nelerdir?

Porselen makyaj günlük olarak tercih edilmese de özel günlerde ve fotoğraf çekimlerinde kusursuz görünüm için kullanılır. Cilt kusurlarını kapatıp porselen…
Cilt Bakımında Alfa-hidroksi asitler - AHA'lar nedir?

Cilt Bakımında Alfa-hidroksi asitler - AHA'lar nedir?

Alfa-hidroksi asitler (AHA’lar), çeşitli cilt bakım ürünlerinde kullanılan bir grup bitki ve hayvan kökenli asitdir. Bu cilt bakım ürünleri arasında…