Skip to content

Cilt Bakımında Alfa-hidroksi asitler – AHA’lar nedir?

Alfa-hidroksi asitler (AHA’lar), çeşitli cilt bakım ürünlerinde kullanılan bir grup bitki ve hayvan kökenli asitdir. Bu cilt bakım ürünleri arasında serumlar, tonerler, kremler, yaşlanmayı geciktirici ürünler ve kimyasal peeling yoluyla konsantre tedavilerde kullanılan bazı ilaçlar bulunur.

Cilt bakımı endüstrisindeki ürünlerde yaygın olarak kullanılan yedi tür AHA vardır. Bunlar:

Sitrik asit (turunçgillerden elde edilir)
Glikolik asit (şeker kamışından elde edilir)
Hidroksikaproik asit (arı sütünden elde edilir)
Hidroksikaprilik asit (hayvanlardan elde edilir)
Laktik asit (laktoz veya diğer karbonhidratlardan elde edilir)
Malik asit (meyvelerden elde edilir)
Tartarik asit (üzümlerden elde edilir)

AHA’ların kullanımı ve etkinliği üzerine bir çok araştırma bulabilirsiniz. Günümüzde kullanılan AHA’lar arasında glikolik ve laktik asitler en güvenilir ve iyi araştırılmış olanlardır. Bu iki AHA’nın da tahrişe neden olma olasılığı daha diğerlerinden düşüktür. Bu nedenle, piyasada b ulabileceğiniz AHA içerikli ürünlerin çoğu glikolik veya laktik asit içerir.

AHA’ların Etkileri

Cildinizi pul pul dökmek için kullanıldığında çok başarılıdırlar.
Kollajen üretimini ve kan akışını artırırlar.
Yara izleri ve yaşlılık sebebiyle oluşan lekelerin renklerini toparlarlar.
Yüzey çizgilerinin ve kırışıklıkların görünümünü azaltırlar.
Sivilce oluşumunu önlerler.
Ten renginizi aydınlatırlar.
Cildinize uyguladığınız ürünlerin emilimini artırırlar.

Pul pul dökülmeye yardımcı olurlar

AHA’lar öncelikle cildinizi pul pul dökmek için kullanılır. Aslında bu, AHA’ların sunduğu diğer tüm faydaların temel sebebidir.

Pul pul dökülme, yüzeydeki cilt hücrelerinin döküldüğü bir süreci ifade eder. Bu, ölü cilt hücrelerinin temizlenmesine yardımcı olur, ancak aynı zamanda yeni cilt hücresi oluşumuna sebep olur.

Yaşlandıkça, doğal hücre döngünüz yavaşlar ve bu da ölü cilt hücrelerinin birikmesine neden olabilir. Çok fazla ölü cilt hücreniz olduğunda, bu hücreler birikebilir ve cildinizin donuk görünmesine neden olabilir.

Ölü cilt hücresi birikimi, aşağıdaki gibi diğer altta yatan cilt sorunlarını da artırabilir:

  • Kırışıklıklar
  • Yaşlılık lekeleri
  • Akneler

Yine de, tüm AHA’lar aynı peeling gücüne sahip değildir. Pul pul dökülme miktarı, kullandığınız AHA tipine göre değişir. Genel bir kural olarak, bir üründe ne kadar çok AHA varsa, peeling etkileri o kadar güçlü olur.

Cildi gözle görülür şekilde aydınlatmaya yardımcı olurlar

Bu asitler cildinizi pul pul döktüğünde, ölü deri hücreleri parçalanır. Altında ortaya çıkan yeni cilt daha parlak ve daha ışıltılı, genç bir doku olacaktır. Glikolik asit içeren AHA’lar cilt hücresi birikiminin parçalanmasına yardımcı olurken, sitrik asit içeren ürünler cildinizi daha diğer AHA’lardan daha çok aydınlatabilir.

Kolajen üretimini teşvik ederler

Kolajen, cildinizin dolgun ve pürüzsüz kalmasına yardımcı olan protein açısından zengin bir liftir. Yaşlandıkça bu lifler bozulur. Ayrıca güneş hasarı da kolajen yıkımını hızlandırabilir. Kolajen yıkımı, solgun, sarkık cilt ile sonuçlanabilir.

Kolajen cildinizin orta tabakasıdır (dermis). Üst tabaka (epidermis) çıkarıldığında, AHA’lar gibi ürünler dermis tabakanıza ulaşabilir. AHA’lar, yenilerine yer açmak için eski kollajen liflerini yok ederek kollajen üretimini teşvik etmeye yardımcı olabilir.

Yüzey çizgilerinin ve kırışıklıkların görünümünü azaltmaya yardımcı olurlar

AHA’lar yaşlanmayı geciktirici etkileriyle bilinir ve yüzey çizgileri bir istisna değildir. 2015 yılında yapılan bir araştırma, üç haftalık bir süre boyunca AHA kullanan 10 gönüllüden 9’unun genel cilt dokusunda önemli gelişmeler yaşadığını bildirdi.

Yine de, AHA’ların derin kırışıklıklar için değil, yalnızca yüzey çizgileri ve kırışıklıklar için çalıştığını bilmeniz gerekli. Derin kırışıklıklar için işe yarayan tek yöntem, bir doktordan profesyonel dolgular veya lazerle cilt yenileme gibi diğer prosedürler olacaktır.

Cilde kan akışını artırır

AHA’lar, cilde kan akışını artırmaya yardımcı olabilecek anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Bu, soluk, donuk tenlerin düzeltilmesine yardımcı olabilir. Doğru kan akışı cilt hücrelerinin gerekli besinleri ve oksijeni almasını sağlar.

Renk değişikliğini en aza indirmeye ve düzeltmeye yardımcı olurlar

Yaşla birlikte ciltte renk değişikliği riskiniz artar. Örneğin, yaşlılık lekeleri (lentijinler) olarak bilinen düz kahverengi lekeler, güneşe maruz kalmanın bir sonucu olarak gelişebilir. Göğsünüz, elleriniz ve yüzünüz gibi güneşe en sık maruz kalan vücut bölgeleri üzerinde gelişme eğilimindedirler.

AHA’lar cilt hücresi dönüşümünü destekler. Yeni cilt hücreleri eşit pigmentlidir. Teorik olarak, AHA’ların uzun süreli kullanımı, eski, rengi bozulmuş cilt hücrelerini geri dönmeye teşvik ederek cildinizdeki renk değişikliğini azaltabilir.

Amerikan Dermatoloji Akademisi, renk değişikliği için glikolik asit önermektedir.

Sivilceyi tedavi etmeye ve önlemeye yardımcı olurlar

İnatçı lekeler için benzoil peroksit ve sivilceyle savaşan diğer bileşenlere aşina olabilirsiniz. AHA’lar ayrıca tekrarlayan sivilcelerin tedavisine ve önlenmesine yardımcı olabilir.

Akne sivilceleri, gözenekleriniz; ölü deri hücreleri, yağ (sebum) ve bakteri kombinasyonu ile tıkandığında ortaya çıkar. AHA’larla peeling yapmak, tıkanıklığın gevşemesine ve çıkarılmasına yardımcı olabilir. Sürekli kullanım, ileride tıkanmaların oluşmasını da önleyebilir.

UYARI

Daha önce hiç AHA kullanmadıysanız, cildiniz ürüne uyum sağlarken ciddi yan etkiler yaşayabilirsiniz. AHA içeren bir ürün kullanmadan önce kesinlikle doktorunuza danışmalısınız. Aksi halde kendinize ciddi zararlar verebilirsiniz.

Uzmanlar %10 veya daha az AHA bileşeni bulunan ürünlerin tercih edilmesini öneriyor.

Lip Gloss Nasıl Kalıcı Olur?

Lip Gloss Nasıl Kalıcı Olur?

Lip gloss Türkçesi ile dudak parlatıcısı, günümüz de en çok kullanılan makyaj malzemelerindendir. Lip gloss temel olarak: dudakların daha parlak…
Sonbaharda Ten Renginize Göre Ruj Seçimi

Sonbaharda Ten Renginize Göre Ruj Seçimi

Her mevsimin bir rengi vardır ve her kadın dudaklarında 4 mevsimi taşımaktadır. Yarısına gelmişken sonbaharda ten renginize göre ruj seçiminden…
Porselen Makyaj Malzemeleri Nelerdir?

Porselen Makyaj Malzemeleri Nelerdir?

Porselen makyaj günlük olarak tercih edilmese de özel günlerde ve fotoğraf çekimlerinde kusursuz görünüm için kullanılır. Cilt kusurlarını kapatıp porselen…
TEN RENGİNİZE UYGUN SAÇ RENGİ SEÇİMİ NASIL YAPILIR?

TEN RENGİNİZE UYGUN SAÇ RENGİ SEÇİMİ NASIL YAPILIR?

Saç renginizi değiştirmek istiyorsunuz ama teninize uyup uymayacağına karar veremiyorsunuz. O zaman bu yazımızda saç rengi seçimi nasıl yapılır anlatıyoruz.…