Skip to content

Kare Yüz Tipi İçin Günlük Makyaj Nasıl Yapılır?

kareyuz2.jpg

Kare yüz tipi, açılı, belirgin çene ve elmacık kemikleri geniş ve kare bir alın olarak karakterize edilir. Kare yüz tipinin en belirgin özelliği, kendinden emin çok fazla kadınsı olmayan bir duruşa sahip olmasıdır. Makyaj malzemeleriniz ile keskin hatlarınızı yumuşatmak mümkündür. Kare yüz tipi için günlük makyaj nasıl yapılır gelin birlikte görelim.

Kare yüz tipi için günlük makyaj nasıl yapılır: Kontürleme

kareyuz).jpg

Geçmiş yıllarda yüzü şekillendirmek için kullanılan kontür paletleri ya da kalemleri gibi makyaj malzemeleri sadece güzellik ve moda endüstrisinde profesyonel makyözler tarafından kullanılırdı. Ancak günümüzde hepimiz birer makyaj profesyoneliyiz, en azından kendi yüzümüz için. Uygun kontür gölgeleri ile en beğendiğiniz özelliklerinizi ön plana çıkarırken keskin hatlarınızı da yumuşatabilirsiniz. Yani, yüz şeklinizi makyajın gücüyle yeniden yapılandırabilirsiniz.

Kare yüz hatlarında kontürlemedeki hedefimiz, daha uzun bir yüz ifadesi oluşturmak ve elmacık kemiklerini ile çeneyi biraz yumuşatarak belirginliğini azaltmaktır. Bunu yapmak için, farklı tonlara sahip kontür paleti, aydınlık bölgeler için teninizden bir ton açık, gölgelendireceğiniz bölgeler için de cildinizden bir ton koyu fondötenler ya da bronzlaştırıcılar kontürleme yapmanız için kullanabileceğiniz malzemeler arasındadır.

Daha yuvarlak hatlara sahip olmak için yüzünüzdeki tüm çıkıntılı bölgelere, çene, kulaktan elmacık kemiklerinin hemen altına paralel olan bölgeye ve alnınızın sağ ve sol tarafına (şakaklara) ve bir hat şeklinde burun kemiği üzerine koyu renk kontür uygulayın.

Aydınlatma için de çenenin ucuna, alnınızın ortasına, elmacık kemiğinizin boşluğuna ve iç göz altınıza cildinizden bir ton açık fondöten uygulayın.

Kare Yüz Tipi İçin Günlük Makyaj Nasıl Yapılır: Gözler, kaşlar ve dudaklar

Sırasıyla, cildinizi nemlendirip, baz oluşturacak bir fondöten sürdükten sonra kontürleme ile yüz şekillendirmenizi yapabilir, sonrasında da göz ve dudak makyajınız ile günlük makyajınızı tamamlayabilirsiniz.

Kare tip yüz hatlarında amacımız hatları daha yuvarlaklaştırmaktır. Bu yüzden kaş makyajınızı yaparken sivri, kavisli kaş şekillerinden kaçının.

Göz makyajında gözler öne çıkacak şekilde kuyruklu bir eye-liner ya da dumanlı bir göz makyajı kare tipi yüz hatlarınızı daha ince göstermenize yardımcı olacaktır. Göz makyajında önemli olan göz kaleminizi ya da farınızı göz hizasından çok yukarı çıkarmamaktır, aksi taktirde alnınızın ve çenenizin genişliği belirginleşir. Göz makyajınızı tamamlamak için üst kirpiklerinize bolca rimel uygulayın.

Dudaklar, uygun renkteki bir dudak kalemi ile çevrelenmiş doğal dudak renginde ruj ya da parlatıcı ile dudaklarınızı vurgulamanız yeterlidir.

Sonuç Olarak

Kare yüz şeklinizi ışık ve gölge oyunları ile yumuşatabilirsiniz. Doğal ve yumuşak dokunuşlarla yapılan kontürleme, yüzünüzün daha oval ve daha az açısal görünmesini sağlayan harika bir makyaj tekniğidir. Kare yüzün elmacık kemikleri genellikle belirgindir. Allığınızı, kulaklarınıza doğru hafifçe gerdirerek uygulamalısınız. Yüzünüzde dikkatleri çene bölgenizden alarak gözlerinizi odak noktası yapmalısınız.      

Lip Gloss Nasıl Kalıcı Olur?

Lip Gloss Nasıl Kalıcı Olur?

Lip gloss Türkçesi ile dudak parlatıcısı, günümüz de en çok kullanılan makyaj malzemelerindendir. Lip gloss temel olarak: dudakların daha parlak…
Sonbaharda Ten Renginize Göre Ruj Seçimi

Sonbaharda Ten Renginize Göre Ruj Seçimi

Her mevsimin bir rengi vardır ve her kadın dudaklarında 4 mevsimi taşımaktadır. Yarısına gelmişken sonbaharda ten renginize göre ruj seçiminden…
Porselen Makyaj Malzemeleri Nelerdir?

Porselen Makyaj Malzemeleri Nelerdir?

Porselen makyaj günlük olarak tercih edilmese de özel günlerde ve fotoğraf çekimlerinde kusursuz görünüm için kullanılır. Cilt kusurlarını kapatıp porselen…
Cilt Bakımında Alfa-hidroksi asitler - AHA'lar nedir?

Cilt Bakımında Alfa-hidroksi asitler - AHA'lar nedir?

Alfa-hidroksi asitler (AHA’lar), çeşitli cilt bakım ürünlerinde kullanılan bir grup bitki ve hayvan kökenli asitdir. Bu cilt bakım ürünleri arasında…