Skip to content

Yüz Tipine Göre Kaş Şekillendirme

Merhaba! Biliyorsunuz ki biz güzel olmayı ve güzel gözükmeyi severiz ve ufak bir güzellik sırrı ile daha güzel görünebiliriz. Kaşlarımız bizim yüzümüzün ifadeyi belirleyen en önemli unsurdur. Dolayısıyla kaşlarımızda yapacağımız ufacık değişiklik tüm yüzümüzü değiştirir. Haliyle kaşlarımız için birden fazla kez düşünmek ve şekil verme esnasında çok fazla dikkatli olmamız gerekiyor. Zira en ufak yanlış hareket uzun süre o şekilde kalmamıza sebep olacak. Kendi yüz tipini bilmeyenler için öncelikle yüz tiplerinden kısaca bahsedeyim:

Yüz Tipine Göre Kaş Şekillendirme 1

Oval Yüz

Yüz Tipine Göre Kaş Şekillendirme 2

En ideal yüz olarak bilinir. Elmacık kemikleri belirgin, yüzün uzunluğu genişliğinden fazladır.

KARE YÜZ

Yüz Tipine Göre Kaş Şekillendirme 3

Yüzün uzunluğu ile genişliği neredeyse eşittir. Yüzdeki köşeler belirgindir. Genelde makyajlarda bu köşeler yumuşatılır ve oval bir yüz haline getirilir.

DİKDÖRTGEN YÜZ

Yüz Tipine Göre Kaş Şekillendirme 4

Genelde uzun yüz olarak bilinir. Kare yüzde olduğu gibi köşeler keskindir. Yüzün uzunluğu genişliğinden fazladır.

YUVARLAK YÜZ

Yüz Tipine Göre Kaş Şekillendirme 5
how to figure out your face shape in 4 steps – beautyeditor – My Real Style

Kare yüzle benzer özelliği yüzün genişliği ile uzunluğunun hemen hemen eşit olmasıdır. Farkı ise kare yüzde olduğu gibi keskin köşelerin olmamasıdır. Yanaklar dolgundur.

KALP YÜZ

Yüz Tipine Göre Kaş Şekillendirme 6

Yüzün çene kısmı dar sivri ve alın kısmı geniş bir yapıya sahiptir. Alnın ortasından başlayan saç çizgisi ile yüzde kalp formu oluşmaktadır.

ELMAS YÜZ

Yüz Tipine Göre Kaş Şekillendirme 7

Çene uzun ve sivri, alın ise dardır. Bu yüzün en belirgin özelliği elmacık kemiklerinin çok belirgin ve yüzün çoğunluğunu kaplıyor olmasıdır.

ÜÇGEN YÜZ

Yüz Tipine Göre Kaş Şekillendirme 8

Alın geniş, çene ve yanaklar dardır. Tam ters şekilde de olabilir o zaman da özellikler tam tersine döner. Adları üçgen ve ters üçgen olarak ayrılır fakat genel hatlarıyla zıt olmakla birlikte aynıdır.

ŞİMDİ ESAS MESELEMİZE GEÇELİM : HANGİ YÜZ TİPİNE HANGİ KAŞ ?

ELMAS YÜZ TİPİ İÇİN KAŞ ŞEKLİ

Elmas yüz tipine sahip insanların alnı ve çenesi dar olduğu için, kaşlarına hafif kavis verdikten sonra dışa doğru uç kısımları biraz inceltmelidirler. İncelik ve kalınlık zamanın modasına göre ve kişinin zevkine göre değişiklik gösterebilir fakat kavis verip dışa doğru uç kısımları iç kısımlara nazaran biraz fazla inceltmek asıl önemli husustur.

KALP YÜZ TİPİ İÇİN KAŞ ŞEKLİ

Kalp şeklindeki yüze sahip insanlar daha yuvarlak kavisler yaptığında yüzü daha belirginleşir. Çünkü kalp şeklinin aşağıya doğru olan kısmına ayak uyduran bir yuvarlak kavis olduğunda yüze uyumlu olacak ve alındaki keskinliği yumuşatacaktır.

ÜÇGEN YÜZ TİPİNE GÖRE KAŞ ŞEKLİ

Üçgen yüz tipine sahip insanlar alnı geniş olduğu için kavisli ve kalkık kaşlar kullanmalıdır. Biraz kalp yüz tipine benzer özellikler taşıdığı için benzer kaşlar yapılabilir ikisine de.

OVAL YÜZ TİPİ İÇİN KAŞ ŞEKLİ

İdeal yüz tipi olma özelliğini taşıyan oval yüz tipine sahip insanlar ise hafif kalkık kaşları kullandıklarında çok uyumlu bir görüntü oluşturacaktır. Kavis olmadan yalnızca dışa doğru kısımda alttan bir iki tel bile alınarak kalkıklık  sağlanabilir.

KARE YÜZ TİPİ İÇİN KAŞ ŞEKLİ

Kare yüz tipine sahip insanlar kaşlarına hafifçe yuvarlağı andıran bir kavis verdiğinde yüzünde olan keskin hatları yumuşatacaktır. Dünyalar güzeli Angelina Jolie de bu şekilde kullanıyor. 🙂

DİKDÖRTGEN YÜZ TİPİ İÇİN KAŞ ŞEKLİ

Dikdörtgen yüz tipine sahip insanlar da tıpkı kare yüz tipine sahip insanlar tipi yüzlerindeki keskin hatları yumuşatacak bir kavis kullanmalıdır kaşlarında. Kare yüz tipine sahip insanlara nazaran yüzleri biraz daha uzun olduğu için dışa doğru biraz daha uzun bırakırlarsa daha iyi olur.

YUVARLAK YÜZ TİPİ İÇİN KAŞ ŞEKLİ

Yuvarlak yüz tipine sahip insanlar şekil olarak elmas tipi yüze sahip insanlar gibi hafif kavisli ve dışa doğru olan kısımlarda inceltmelidir. Elmas şeklinde olduğu gibi ister kalın ister ince olsun diyemeyeceğim. Çünkü yuvarlak yüz tipine sahip insanların yüzleri diğerlerine göre küçük olduğu için çok kalın kaşlar önerilmez.

Lip Gloss Nasıl Kalıcı Olur?

Lip Gloss Nasıl Kalıcı Olur?

Lip gloss Türkçesi ile dudak parlatıcısı, günümüz de en çok kullanılan makyaj malzemelerindendir. Lip gloss temel olarak: dudakların daha parlak…
Sonbaharda Ten Renginize Göre Ruj Seçimi

Sonbaharda Ten Renginize Göre Ruj Seçimi

Her mevsimin bir rengi vardır ve her kadın dudaklarında 4 mevsimi taşımaktadır. Yarısına gelmişken sonbaharda ten renginize göre ruj seçiminden…
Porselen Makyaj Malzemeleri Nelerdir?

Porselen Makyaj Malzemeleri Nelerdir?

Porselen makyaj günlük olarak tercih edilmese de özel günlerde ve fotoğraf çekimlerinde kusursuz görünüm için kullanılır. Cilt kusurlarını kapatıp porselen…
Cilt Bakımında Alfa-hidroksi asitler - AHA'lar nedir?

Cilt Bakımında Alfa-hidroksi asitler - AHA'lar nedir?

Alfa-hidroksi asitler (AHA’lar), çeşitli cilt bakım ürünlerinde kullanılan bir grup bitki ve hayvan kökenli asitdir. Bu cilt bakım ürünleri arasında…