Skip to content

4 ADIMDA RİMEL NASIL SÜRÜLÜR?

Kanat çırpmaya hazır kirpikleriniz ile uçmaya hazır mısınız? Sizleri rimel sürmenin tüyolarını öğrenmeye davet ediyorum. Makyaj denince akla ilk gelen göz makyajının vazgeçilmezi rimelden korkmayın. Yazının sonunda kirpikleriniz mühteşem görünecek.

Kötü görüntüler için hep kirpiğini suçlayan insanlara söylemem gereken bir şey var. Aslında suçlamanız gereken kirpikleriniz veya maskaranız değildir. Bu yazımdan sonra harika kirpiklere sahip olacağınızın garantisini verebilirim. Etkileyici bakışlara ulaşmayı hedefliyoruz. Öncelikle kirpikleriniz ile güzel bir görüntü elde etmeye çalışmak için dikkat etmeniz gereken ilk detaylar doğru maskarayı seçmek, kirpiklerinizin uzunluğu ve kısalığıdır. Eğer doğru yöntemleri uygularsanız kısa kirpiklerle bile etkileyici kirpik görüntüsünü kolaylıkla sağlayabilirsiniz.

Kısa Kirpikler İçin Rimel Nasıl Sürülür?

Uzun kirpiklerden ziyade kısa kirpikli insanlar rimel sürme konusunda oldukça yakınmaktadır. Tek kat sürdüğümde belli olmuyor, kat kat sürdüğümde de örümcek kirpiklerim oluyor diyenler için..

 • Daha iyi bir görünüm için, rimel sürmeden önce kirpiklerinizi bir fırça yardımı ile tarayabilirsiniz.
 • Her şeyden önce, kirpiklerinizi kirpik kıvırıcınız ile yukarı doğru kıvırmalısınız. Genelde kirpik kıvırıcı rimel sürdükten sonra kullanılır diye biliniyor olabilir ama kesinlikle sonra kullanmayın.
 • Kirpiklerinizi yukarı doğru taramanıza yardımcı olacak fırçası kavisli bir rimel kullanın. Fırçayı rimelin kutusundan döndürerek çıkarmanızı öneririm. Yoksa tüm rimel fırçaya toplanacak sonrasında kirpiklerinize dağılacaktır. Hacim veren bir maskara kullanmak isteyebilirsiniz.
 • İkinci adımdan sonrada rimeli gözünüze bir kat uygulayın, beklemeden (rimel kurumadan) ikinci katı uygulayın. Fırçayı, kirpiklerinizin dip noktasından en uç noktasına doğru uygulamalısınız. Unutmayın iki kat süreceksiniz.

Uzun Kirpikler İçin Rimel Nasıl Sürülür?

Kısa kirpiğe göre daha kolay uygulanan rimeller uzun kirpikte de kat kat sürülme sonucu kötü görüntüler ortaya çıkarmaktadır. Rimelin özellikle uzun kirpiklerde biriken bu top top görüntüsünü engellemek için neler yapabiliriz bir bakalım.

 • Öncelikle kirpiklerinizi dipten olacak şekilde kirpik kıvırıcınız ile yukarı doğru kıvırın.
 • Rimel fırçanızı kutusundan döndürerek çıkarın.
 • Rimeli kirpiklerinize uygularken, dik değil biraz eğimli bir şekilde, kaşınızın bitiş noktasına paralel tutup sürmelisiniz. Fırça ile kirpik diplerinizden kirpik uçlarınıza doğru yavaş bir şekilde kıvırarak hacim verin. Bu adım yavaş, sakin ve dikkatli bir şekilde yapılmalıdır.
 • Rimelinizi yavaş yavaş, dipten uca doğru 2, bazen 3 kat uygularken zaten kirpiklerinizde tane tane ve belirgin bir görünüme kavuşacak.
 • Çekik göz görüntüsü elde etmek isteyenler göz bitimine yakın olan kirpiklerini yine eğimli şekilde hacim verip, dışarı doğru kıvırıp ve birkaç kat fazla sürerek bu görüntüyü elde edebilirler.
 • İsterseniz rimeli, tıpkı kirpiklerinizi ikiye katlıyormuş gibi, göz kapağının üstünden kirpik diplerine dokundurup dışa doğru kıvırarakda güzel bir görüntü elde edebilirsiniz.
 • Yine daha iyi bir görünüm için rimel sürmeden önce kirpiklerinize tarama ve hacim verme işlemlerini uygulayabilirsiniz.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kirpikleriniz artık kanat çırpmaya hazır bir halde olduğuna göre etkileyici bir bakış için dikkat edilmesi gerekenlerden de bahsederek mükemmel kirpikleriniz ile gözlerinizi ortaya çıkarmanızı sağlayalım. Yazının sonunda göz kategorimizdeki göz makyajlarınada bakmalısınız.

Öncelikle önemsiz gibi görünen ve genelde atlanan bir konu: rimelin alt kirpiğe uygulamadan geçilmesidir. Etkileyici bir bakış için rimelinizi her zaman alt kirpiğinizede uygulayın ki daha belirgin kirpikler ile etkileyici bakışlar elde edebilesiniz.

Bir diğer önemli olan konuda fırça seçimidir. Nasıl bir fırça seçmeliyiz diyorsanız, öncelikle fırçayı elinize aldığınızda iyi hissetmeye dikkat edin, seveceğiniz bir fırça bulmak oldukça önemlidir. Kirpiklerinizi toplamadan tane tane ayırabilecek fırçalar seçmeniz gerekir. İnce kavisli bir fırça bu konuda yardımcı olabilir.

Lip Gloss Nasıl Kalıcı Olur?

Lip Gloss Nasıl Kalıcı Olur?

Lip gloss Türkçesi ile dudak parlatıcısı, günümüz de en çok kullanılan makyaj malzemelerindendir. Lip gloss temel olarak: dudakların daha parlak…
Sonbaharda Ten Renginize Göre Ruj Seçimi

Sonbaharda Ten Renginize Göre Ruj Seçimi

Her mevsimin bir rengi vardır ve her kadın dudaklarında 4 mevsimi taşımaktadır. Yarısına gelmişken sonbaharda ten renginize göre ruj seçiminden…
Porselen Makyaj Malzemeleri Nelerdir?

Porselen Makyaj Malzemeleri Nelerdir?

Porselen makyaj günlük olarak tercih edilmese de özel günlerde ve fotoğraf çekimlerinde kusursuz görünüm için kullanılır. Cilt kusurlarını kapatıp porselen…
Cilt Bakımında Alfa-hidroksi asitler - AHA'lar nedir?

Cilt Bakımında Alfa-hidroksi asitler - AHA'lar nedir?

Alfa-hidroksi asitler (AHA’lar), çeşitli cilt bakım ürünlerinde kullanılan bir grup bitki ve hayvan kökenli asitdir. Bu cilt bakım ürünleri arasında…