Skip to content

Porselen Makyaj Malzemeleri Nelerdir?

Porselen makyaj günlük olarak tercih edilmese de özel günlerde ve fotoğraf çekimlerinde kusursuz görünüm için kullanılır. Cilt kusurlarını kapatıp porselen gibi pürüzsüz ve canlı bir görünüm sağlar. Bunun için kullanılacak olan malzemeler çok önemlidir. Şimdi gelin birlikte bu malzemelere göz atalım.

Porselen Makyaj Malzemeleri Nelerdir? 1

Fondöten Bazı:

Fondötenin kalıcılığını arttırmak, cildi daha canlı göstermek ve pürüzsüzlüğü bir adım daha ileri götürmek için fondöten bazı kullanmak şarttır. Mümkün olduğunca nem veren bazlar kullanmanızda fayda var.

Fondöten:

Porselen makyajın en önemli noktası likit bir fondöten kullanmaktır. Toz mineral fondötenler cildinizde kuruma yaparak pütürlü bir görünüme sebep olur. Porselen makyajın vücudunuzla bütünleşmesi için kulak arkaları ve boyun kısmına da fondöten sürmeyi ihmal etmeyin.

Kapatıcı:

Cilt kusurlarınızın belirgin olduğu yerlede ya da göz altınızdaki renk eşitsizliklerinde kapatıcı kullanmak faydalı olacaktır. Kapatıcı, fondöten ile uyumlu renkte olmalı ve kat kat sürülmemelidir.

Porselen Makyaj Malzemeleri Nelerdir? 2

Yarı Transparan Pudra:

Makyajı sabitlemek ve tek renk görünümünü sağlamak için mat ya da yarı transparan pudra kullanılmalıdır. Burada en önemli nokta purdranın parlaklık ve ışıltı içermemesidir. Parlaklık veren pudralar cildinizin yağlı görünmesine sebep olabilir.

Allık:

Porselen makyajı ısıtan ve renk katan en güzel kısım allıktır. Doğal görünümden uzaklaşmamak adına pembe ve şeftali tonlarında allık kullanılmalı ve yoğun sürülmememelidir.

Porselen Makyaj Malzemeleri Nelerdir? 3

Far Bazı:

Kullanılacak olan farın pigmentinden en etkili şekilde faydalanmak için far bazı kullanmak şarttır. Buradaki önemli nokta, açık renkli bir farı baz olarak kullanmayın. Far bazı toz değil likit olmalıdır.

Gözler için:

Porselen makyajda en dikkat çekcici kısım cilttir. Bu nedenle gözlerdeki yoğunluk kişinin tercihine bırakılır. Renkli gözler için açık renk farlar kullanılırken, kahverengi ve siyah gözler için koyu renk göz makyajı tercih edilir. Takma kirpik ve siyah rimel kullanılıp gözlere yoğunluk katılır.

Porselen Makyaj Malzemeleri Nelerdir? 4

Ruj:

Porselen makyajda koyu renkli ve parlak rujlar yerine daha doğal, cilt ile uyumlu pembeler tercih edilir. Mat ruj ya da dudak parlatıcıları tercih edilmemelidir. Çünkü mat rujlar dudağı kurutarak porselen makyaj görüntüsünden uzaklaştırırken parlatıcılar makyaja fazla ışıltı katar. Kullanılan fara uygun bir ruj tercih edilmesi makyaj bütünlüğü açısından faydalı olur.

Porselen Makyaj Malzemeleri Nelerdir? 5
Lip Gloss Nasıl Kalıcı Olur?

Lip Gloss Nasıl Kalıcı Olur?

Lip gloss Türkçesi ile dudak parlatıcısı, günümüz de en çok kullanılan makyaj malzemelerindendir. Lip gloss temel olarak: dudakların daha parlak…
Sonbaharda Ten Renginize Göre Ruj Seçimi

Sonbaharda Ten Renginize Göre Ruj Seçimi

Her mevsimin bir rengi vardır ve her kadın dudaklarında 4 mevsimi taşımaktadır. Yarısına gelmişken sonbaharda ten renginize göre ruj seçiminden…
Cilt Bakımında Alfa-hidroksi asitler - AHA'lar nedir?

Cilt Bakımında Alfa-hidroksi asitler - AHA'lar nedir?

Alfa-hidroksi asitler (AHA’lar), çeşitli cilt bakım ürünlerinde kullanılan bir grup bitki ve hayvan kökenli asitdir. Bu cilt bakım ürünleri arasında…
TEN RENGİNİZE UYGUN SAÇ RENGİ SEÇİMİ NASIL YAPILIR?

TEN RENGİNİZE UYGUN SAÇ RENGİ SEÇİMİ NASIL YAPILIR?

Saç renginizi değiştirmek istiyorsunuz ama teninize uyup uymayacağına karar veremiyorsunuz. O zaman bu yazımızda saç rengi seçimi nasıl yapılır anlatıyoruz.…