Skip to content

KUSURSUZ FONDÖTEN GÖRÜNÜMÜ İÇİN 5 İPUCU

Fondöten kullananlar için en rahatsız edici durum, fondötenin yüz ile bütünleşmeyip pul pul durmasıdır. Bu durum “cake face” olarak adlandırılır ve oldukça kötü bir görüntüsü vardır. Peki kusursuz bir cilt görünümü için fondöten nasıl uygulanır?

KUSURSUZ FONDÖTEN GÖRÜNÜMÜ İÇİN 5 İPUCU 1

1.  Cildin Hazırlanması

Her şeyden önce cildiniz kirlerden arınmış ve temiz olmalıdır.  Fondöten uygulanacak olan cilt kuru olmamalıdır. Eğer kuru bir cildiniz varsa mutlaka nemlendirici sürüp cildinizi makyaja hazırlamalısınız. Aksi takdirde fondöten yüzünüzle bütünleşmez, pul pul bir görünüm yaratır ve gözenekleriniz belirginleşir. Normal ve karma ciltler hafif yapılı bir makyaj bazı kullanarak fondötenin çizgilere dolmasını engelleyebilir.

KUSURSUZ FONDÖTEN GÖRÜNÜMÜ İÇİN 5 İPUCU 2

2. Fırça-Sünger Temizliği:

Daha önceden kullanılan fırça ya da süngerler temizlenmeyip tekrar kullanılması halinde yüzde dalgalı izler bırakabilir. Ayrıca uzun süre temizlenmeden kullanılırsa ciltte alerjik sorunlar oluşmasına da yol açabilir. Bu nedenle mutlaka temiz bir fırça ya da sünger kullanmalısınız. Sünger tercih edenler fondöteni sürmeden önce süngeri hafifçe ıslatırsa daha etkili bir sonuç alır.

KUSURSUZ FONDÖTEN GÖRÜNÜMÜ İÇİN 5 İPUCU 3

3.Fazla Ürün Kullanımı:

En sık yapılan hatalardan biri, ciltteki kusurların tamamını kapatmak için yüze bol miktarda fondöten sürmek. Bu hem görünüm hem de sağlık açısından oldukça yanlış bir durum. Fazla miktarda sürdüğünüz fondöten yüzünüzde kalıp gibi duracağı için sizi doğallıktan uzaklaştıracak ve daha katmanlı bir görünüm oluşturacaktır. Ayrıca kat kat sürülen fondöten gözeneklere dolarak cildinizin nefes almasını engeller ve yüzünüzdeki kırışıklıkları belirginleştirir. Bu nedenle fazla ürün kullanmaktan kaçınmalısınız.

4. Doğru Renk

Fondöten seçiminde dikkat edilecek en önemli nokta, yapısından önce doğru rengi bulmaktır. Kendi cilt tipinize uygun ve yüzünüzle bütünleşecek doğru renkteki fondöten sizi kusursuz bir görünüme kavuşturur. Cildinize en uygun fondöten boynunuzla aynı renkte olmalıdır. Eğer elinizdeki fondötenler ten renginizden açık ya da koyu ise karıştırarak doğru rengi kendiniz yaratabilirsiniz.

KUSURSUZ FONDÖTEN GÖRÜNÜMÜ İÇİN 5 İPUCU 4

5. Sabitleme

Son olarak fondötenin üzerine transparan bir pudra sürerek fondötenin kalıcılığını arttırabilirsiniz. Bu sayede yüzünüzde parlamalar olmaz, daha mat ve doğal bir görünüm oluşur. Ayrıca fondötenin çizgilere dolması da engellenmiş olur.

KUSURSUZ FONDÖTEN GÖRÜNÜMÜ İÇİN 5 İPUCU 5
Lip Gloss Nasıl Kalıcı Olur?

Lip Gloss Nasıl Kalıcı Olur?

Lip gloss Türkçesi ile dudak parlatıcısı, günümüz de en çok kullanılan makyaj malzemelerindendir. Lip gloss temel olarak: dudakların daha parlak…
Sonbaharda Ten Renginize Göre Ruj Seçimi

Sonbaharda Ten Renginize Göre Ruj Seçimi

Her mevsimin bir rengi vardır ve her kadın dudaklarında 4 mevsimi taşımaktadır. Yarısına gelmişken sonbaharda ten renginize göre ruj seçiminden…
Porselen Makyaj Malzemeleri Nelerdir?

Porselen Makyaj Malzemeleri Nelerdir?

Porselen makyaj günlük olarak tercih edilmese de özel günlerde ve fotoğraf çekimlerinde kusursuz görünüm için kullanılır. Cilt kusurlarını kapatıp porselen…
Cilt Bakımında Alfa-hidroksi asitler - AHA'lar nedir?

Cilt Bakımında Alfa-hidroksi asitler - AHA'lar nedir?

Alfa-hidroksi asitler (AHA’lar), çeşitli cilt bakım ürünlerinde kullanılan bir grup bitki ve hayvan kökenli asitdir. Bu cilt bakım ürünleri arasında…