Skip to content

18 Makyaj Malzemesi | Makyaj Malzemeleri İsimleri ve Açıklamaları

Makyaj malzemeleri nedir? Makyaj malzemeleri isimlerini ve neden kullanıldığını tek tek açıkladığımız rehberimizle karşınızdayız. Makyaj yapmaktan mutlu olduğumuz bir gerçek ya da bizim gibi çok mutlu oluyorsanız harika! Peki makyaj malzemelerini ne kadar tanıyorsunuz? Bu yazımızda makyaja yeni başlayan okuyucularımız için makyaj malzemelerini tanıttık. Giriş düzey bir fikir sahibi olmanız dileğiyle keyifli okumalar.

Yazı İçeriği


Tene Uygulanan Makyaj Malzemeleri İsimleri ve Açıklamaları

Kusursuz bir görünüm için ten makyajı oldukça önemlidir. Dikkat edilmesi gerekense seçeceğiniz makyaj ürünlerinizin ten renginize uyum göstermesidir. Ten makyajı: alın, yanaklar, elmacık kemikleri ve çene dışında boyun, hatta omuzlar ve göğüs bölgesine kadar kapsar.

Makyaj Bazı

Makyaj bazı, makyajın kalıcılığını arttırmak ve makyaj malzemelerinin daha iyi karışmasını sağlamak için uygulanır. Cildinizi temizledikten sonra makyaj yapmadan önce uygulayacağınız bu baz makyajınızı uzun süre muhafaza edecektir. Makyaj bazının kurumasının ardından makyaja geçebilirsiniz.  

Fondöten Bazı

Fondöten bazı cildinizin yağlamasına engel olarak fondötenin cildinizde dağılmasına engel olur. Ayrıca baz kullanmadığınız takdirde gün içinde cildiniz yağlı bir görünüm alabilir. Fondöten bazı ile hem makyajınızın kalıcılığını sağlar hem de yağlı görünümün önüne geçerek cildinizin nemini korursunuz.  

Fondöten

Cildi güzelleştirip kusurları kapatmaya yarayan fondöten ana makyaj malzemelerinden birisidir. Dikkat etmeniz gereken nokta ise fondöteni ten rengine göre seçmeniz gerektiğidir. Bunun dışında fondötenin cildinize eşit miktarda dağıldığından emin olmak için parmaklarınızla yayarak ve az miktarda uygulamalısınız.

Kapatıcı

Kapatıcılar cildinizde bulunan lekeleri anında kapattığı gibi özellikle gözaltı morlukları için tercih edilir. Elbette kapatıcı seçiminde ten renginizi de göz önünde bulundurmalısınız.

Bronzer

Bronzer esmer görünmek isteyenler için en uygun makyaj malzemesidir. Bronzer kullanırken dikkat edilmesi gereken cildinizde güneşin ilk tesir ettiği elmacık kemikleri ve çene bölgesine uygulamaktır. Bu şekilde doğal bir görünüm elde edersiniz.

Allık

Aydınlık ve doğal bir canlılık elde etmek için allık uygulanmalıdır. Allık yanaklara uygulanmalıdır, yanaklarınızı içeri doğru çekip oluşan çukurluğa yukarı ya da aşağıya kaymadan uygulayacağınız allık, etkili bir görünüm elde etmenizi sağlar.

Aydınlatıcı/ Highlighter

Daha çok elmacık kemikleri, burun ucu ve dudakların üzerine hafif dokunuşlarla uygulanan aydınlatıcı makyajınızı şekillendirmek ve dikkat çekici hale getirmek için birebirdir.

BB Krem ve CC Krem

BB krem hafif ten makyajları için oldukça tercih edilir. İnce yapısı ile oldukça doğal bir görünüm elde edebilirsiniz. CC krem ise cildinizde oluşan yorgunluk izlerini ve kızarıklıkları gidermek için tercih edilir.


Göze Uygulanan Makyaj Malzemeleri İsimleri ve Açıklamaları

Göz makyajı yüze yapılan tüm makyajın daha belirgin hale gelmesini sağlar. Gözler yüzün en dikkat çekici bölgesidir ve eğlenceli makyaj oyunları ile bakışlarınızı daha da çekici hale getirebilirsiniz.

Kaş Kalemi

Göz makyajını belirgin hale getiren elbette kaşların duruşudur. Kaş kalemi ile kaşlarınızın arasındaki boşlukları doldurup kaşlarınızı şekillendirdikten sonra göz makyajınızı tamamlayabilirsiniz.

Far Bazı ve Far

Far bazı, göz bölgesine uygulanarak göz makyajının kalıcılığını arttırır ve farın daha belirgin olmasını sağlar. Baz olarak fondöten ya da kapatıcı kullanabilirsiniz.  Far ise göz makyajının ana unsurudur. Far paletleri sayesinde elde edebileceğiniz çeşitli seçenekler, tüm makyajınızı büyüleyici bir makyaja dönüştürebilir.

Eyeliner

Eyeliner etkileyici göz şekillerine sahip olmak için göz kapaklarına uygulanan bir üründür. Bakışlarınızı daha etkileyici kılan eyelinerı kuyruklu ya da kuyruksuz olarak uygulayabilirsiniz. Daha belirgin bir göz makyajı yapmak isterseniz eyelinerınızı kuyruklu uygulayıp etkileyici bir görüntü elde edebilirsiniz. Kuyruklu eyeliner uygulamasında ilk önce kuyruk kısmına şekil verip daha sonra tek hamlede dibe kadar çekerek istediğiniz görüntüyü elde edebilirsiniz.

Maskara

Göz makyajının vurucu noktası maskaradır. Maskara kirpiklerinizi dolgun ve havalı hale getirir. Dipten uca zikzak çizerek uygulamanız daha etkili olmasını sağlayacaktır.

Göz Kalemi

Kirpik dibine uygulanan göz kalemleri gözlerinizin keskin bir görüntü almasını sağlayacaktır. Doğru göz kalemi ile göz renginizi belirginleştirebilirsiniz.


Dudağa Uygulanan Makyaj Malzemeleri İsimleri ve Açıklamaları

Dudak yüzün ilk göze çarpan bölgesidir. Güzel bir makyajın olmazsa olmazlarındandır.

Dudak Nemlendiricisi

Dudaklarınızın kurumasını ve çatlamasını önlemek için günlük uygulamada kullanmanız gereken ürünlerden biri dudak nemlendiricileridir. Vitamin içerikli olanların tercih edilmesi faydalı olacaktır.  Makyajınızı temizledikten sonra nemlendirici uygulayarak dudaklarınızın dinlenmesini ve beslenmesini sağlayabilirsiniz.

Ruj

Ruj makyajın son darbesini oluşturur. Uyguladığınız makyaja uygun tonlarda kullanacağınız ruj ile makyajınızı tamamlamış olursunuz.

Parlatıcı

Dudak parlatıcılarını günlük makyaj içerisinde tercih edebilir ya da ruj üzerine uygulayabilirsiniz. Göz alıcı etkiyi yakalamak için ruj üzerine uygulama tercih edilebilir.

Dudak Kalemi

Dudak kalemi ile dudak çevrenizi belirginleştirerek dudaklarınızı olduğundan daha dolgun hale getirebilirsiniz.

Uygulama esnasında ve cilt bakım aşamalarında doğru oranları ve kullanım tarzını bulmak kusursuz makyaj ve sağlıklı bir cilt elde etmenizi sağlayacaktır.

Lip Gloss Nasıl Kalıcı Olur?

Lip Gloss Nasıl Kalıcı Olur?

Lip gloss Türkçesi ile dudak parlatıcısı, günümüz de en çok kullanılan makyaj malzemelerindendir. Lip gloss temel olarak: dudakların daha parlak…
Sonbaharda Ten Renginize Göre Ruj Seçimi

Sonbaharda Ten Renginize Göre Ruj Seçimi

Her mevsimin bir rengi vardır ve her kadın dudaklarında 4 mevsimi taşımaktadır. Yarısına gelmişken sonbaharda ten renginize göre ruj seçiminden…
Porselen Makyaj Malzemeleri Nelerdir?

Porselen Makyaj Malzemeleri Nelerdir?

Porselen makyaj günlük olarak tercih edilmese de özel günlerde ve fotoğraf çekimlerinde kusursuz görünüm için kullanılır. Cilt kusurlarını kapatıp porselen…
Cilt Bakımında Alfa-hidroksi asitler - AHA'lar nedir?

Cilt Bakımında Alfa-hidroksi asitler - AHA'lar nedir?

Alfa-hidroksi asitler (AHA’lar), çeşitli cilt bakım ürünlerinde kullanılan bir grup bitki ve hayvan kökenli asitdir. Bu cilt bakım ürünleri arasında…