Skip to content

Kontürün 3 Türü

Makyaj günümüz modern kadınının günlük hayatta artık ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Kontür makyajın sihirinin özel bir parçasıdır. Kontür yapmaya başladığınızda farkı hissedip bir daha vazgeçemeyebilirsiniz, şimdiden uyaralım.

Eğer daha önce hiç kontür yapmadıysanız ve nasıl yapıldığını bilmiyorsanız kontür işlemine cilt tipiniz için gerekli olan kontür türünü seçmekle başlayabilirsiniz. Unutmayın bir den çok kontürünüz olabilir. Seçmiş olduğunuz bu kontürler yapmış olduğunuz makyajın da kalitesini belli edecektir. 

Kontür için gerekli olan malzemelere gelecek olursak birçok makyaj malzemesi gerekli olabilir. Yine bunlar arasından seçim yapmak konusunda başka bir yazımızda size yardımcı olacağız. Basitçe dikkat etmeniz gerekenlerden biri malzemeleri denedikçe, size en rahat gelen kontürün hangisi olduğunu belirlemektir. Bunu belirlerken kontürün formu, yapısı hatta kutusunun şekli bile sizler için önemli olacaktır ve kontür malzemelerinizi seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli detay ise kullanırken cildinize en kolay uyum sağlayan kontürü seçmenizdir.

Kontür çeşitlerine gelecek olursak, kontürleri üçe ayırırız. Bunlar; stick kontürler, pudra kontürler ve krem kontürlerdir. Eğer kontür yapmaya karar verdiyseniz bunlardan sadece bir tanesini kullanmak mecburiyetinde değilsiniz.

Krem Kontürler

Kontürün 3 Türü 1
Bobbi Brown likit kapatıcı. Teninizden koyu renkli bir likit kapatıcıyıda kontürünüzde kullanabilirsiniz. Kullandığınız üründe kontür yazmak zorunda değldir.

Krem kontürler yapısı dolayısıyla kolay dağıtılabilirler. Ten makyajınızda krem formlu malzemeleri kullanıyorsanız, krem kontürler tam size göredir diyebiliriz. Krem kontürler makyaja ya da kontür yapmaya yeni başlayanlar için tavsiye edeceğimiz kontür çeşididir.

Seçim yaparken ten renginizi göz önünde bulundurmalısınız. Kendi cilt tonunuzdan daha koyu renkleri tercih etmelisiniz. Kontürün asıl prensibi bunu gerektirir. Kontür sihri de buradan gelmektedir.

Kendi teninizden daha koyu renkler ile yüzünüzde gölgelendirme yaparsınız. Bazı hatlarınızı yok ederken, ortaya çıkmasını istediğiniz hatları vurgularsınız. Vurgulamak istediğiniz noktaları daha açık renkte bırakır, gölgede kalmasını istediğiniz noktaları ise krem kontürünüzden parmağınıza bir nokta alarak kolayca gölgeleyebilirsiniz. Krem kontürünüzü parmağınızla sürmeye alışırsanız, ayna karşısındaki hayatınız kolaylaşabilir.

Pudra Kontürler

Kontürün 3 Türü 2
Bobbi Brown Bronzer Powder, teninizden koyu renkli bir bronzer ile kontür yapablirsiniz.

Adından da anlaşılacağı üzere bu kontür türünün yapısı pudra formundadır. Pudra formundaki makyaj malzemelerini uygulamak daha zor olabilir. Dağılmaya oldukça müsait bir yapıları vardır. Bu sebeple makyaja veya kontür uygulamaya yeni başlıyorsanız sizin için iyi bir seçim olmayabilir. Fakat kendinize ve el becerinize güveniyorsanız denemekten zarar gelmez.

Pudra kontürlerin en güzel özelliklerinden biri pudrnızla çok rahat karışıyor olmasıdır. Toz farlar gibi karıştırarak karışımlar halinde kullanabilirsiniz. Hatta kontürünüze, bakır pigmenti katarak gölgelendirmenize canlılık verebilirsiniz.  Elinizde bulunan pudra kontür paletinde açıktan koyuya doğru renkler bulunacaktır. Vurgulanmasını ne kadar istediğinize ve vurgulayacağınız bölgeye göre ton seçimi ve karışımlar yaparak karar verebilirsiniz.

Stick Kontürler

Kontürün 3 Türü 3
Bobbi Brown Stick Fondöten, makyaj sanatçıları için tüm fondötenler kontür görevi görür. Sizin içinde görecektir.

Pudra ve krem kontürleri kullanmakta zorluk mu çektiniz? Bu noktada yardımınıza yetişecek bir kontür malzemesi olan stick kontürleri kullanabilirsiniz. Stick kontürleri istediğiniz bölgeye doğrudan sürerek uygulayın ve isterseniz fırça ya da herhangi bir sünger kullanmadan parmak uçlarınızla dağıtın.

Fakat bunu yaparken aşırıya kaçmamaya dikkat edin. Çünkü dağıtılmadan kullanılan kontür amacından çok uzaklaşabilir. Doğal ve estetik olmayan görüntüler ortaya çıkartır. Bu da makyajda kadının istediği son görüntüdür. Stick kontür uygularken dikkatli olmanız gereken nokta fazla sürdüğünüz kontürü almak tüm makyajınızı silmenize sebep olabilir ama az uyguladığınız kontüre takviye yapabilirsiniz. Stick kontürleri azar azar sürün isterseniz önce parmağınıza sürüp parmağınızla küçük dokunuşlar yaparak kontür uygulamak isteyebilirsiniz.

Lip Gloss Nasıl Kalıcı Olur?

Lip Gloss Nasıl Kalıcı Olur?

Lip gloss Türkçesi ile dudak parlatıcısı, günümüz de en çok kullanılan makyaj malzemelerindendir. Lip gloss temel olarak: dudakların daha parlak…
Sonbaharda Ten Renginize Göre Ruj Seçimi

Sonbaharda Ten Renginize Göre Ruj Seçimi

Her mevsimin bir rengi vardır ve her kadın dudaklarında 4 mevsimi taşımaktadır. Yarısına gelmişken sonbaharda ten renginize göre ruj seçiminden…
Porselen Makyaj Malzemeleri Nelerdir?

Porselen Makyaj Malzemeleri Nelerdir?

Porselen makyaj günlük olarak tercih edilmese de özel günlerde ve fotoğraf çekimlerinde kusursuz görünüm için kullanılır. Cilt kusurlarını kapatıp porselen…
Cilt Bakımında Alfa-hidroksi asitler - AHA'lar nedir?

Cilt Bakımında Alfa-hidroksi asitler - AHA'lar nedir?

Alfa-hidroksi asitler (AHA’lar), çeşitli cilt bakım ürünlerinde kullanılan bir grup bitki ve hayvan kökenli asitdir. Bu cilt bakım ürünleri arasında…