Porselen Makyaj Malzemeleri Nelerdir?

Porselen makyaj günlük olarak tercih edilmese de özel günlerde ve fotoğraf çekimlerinde kusursuz görünüm için kullanılır. Cilt kusurlarını kapatıp porselen gibi pürüzsüz ve canlı bir görünüm sağlar. Bunun için kullanılacak olan malzemeler çok önemlidir. Şimdi gelin birlikte bu malzemelere göz atalım.

Porselen Makyaj Malzemeleri Nelerdir? 1

Fondöten Bazı:

Fondötenin kalıcılığını arttırmak, cildi daha canlı göstermek ve pürüzsüzlüğü bir adım daha ileri götürmek için fondöten bazı kullanmak şarttır. Mümkün olduğunca nem veren bazlar kullanmanızda fayda var.

Fondöten:

Porselen makyajın en önemli noktası likit bir fondöten kullanmaktır. Toz mineral fondötenler cildinizde kuruma yaparak pütürlü bir görünüme sebep olur. Porselen makyajın vücudunuzla bütünleşmesi için kulak arkaları ve boyun kısmına da fondöten sürmeyi ihmal etmeyin.

Kapatıcı:

Cilt kusurlarınızın belirgin olduğu yerlede ya da göz altınızdaki renk eşitsizliklerinde kapatıcı kullanmak faydalı olacaktır. Kapatıcı, fondöten ile uyumlu renkte olmalı ve kat kat sürülmemelidir.

Porselen Makyaj Malzemeleri Nelerdir? 2

Yarı Transparan Pudra:

Makyajı sabitlemek ve tek renk görünümünü sağlamak için mat ya da yarı transparan pudra kullanılmalıdır. Burada en önemli nokta purdranın parlaklık ve ışıltı içermemesidir. Parlaklık veren pudralar cildinizin yağlı görünmesine sebep olabilir.

Allık:

Porselen makyajı ısıtan ve renk katan en güzel kısım allıktır. Doğal görünümden uzaklaşmamak adına pembe ve şeftali tonlarında allık kullanılmalı ve yoğun sürülmememelidir.

Porselen Makyaj Malzemeleri Nelerdir? 3

Far Bazı:

Kullanılacak olan farın pigmentinden en etkili şekilde faydalanmak için far bazı kullanmak şarttır. Buradaki önemli nokta, açık renkli bir farı baz olarak kullanmayın. Far bazı toz değil likit olmalıdır.

Gözler için:

Porselen makyajda en dikkat çekcici kısım cilttir. Bu nedenle gözlerdeki yoğunluk kişinin tercihine bırakılır. Renkli gözler için açık renk farlar kullanılırken, kahverengi ve siyah gözler için koyu renk göz makyajı tercih edilir. Takma kirpik ve siyah rimel kullanılıp gözlere yoğunluk katılır.

Porselen Makyaj Malzemeleri Nelerdir? 4

Ruj:

Porselen makyajda koyu renkli ve parlak rujlar yerine daha doğal, cilt ile uyumlu pembeler tercih edilir. Mat ruj ya da dudak parlatıcıları tercih edilmemelidir. Çünkü mat rujlar dudağı kurutarak porselen makyaj görüntüsünden uzaklaştırırken parlatıcılar makyaja fazla ışıltı katar. Kullanılan fara uygun bir ruj tercih edilmesi makyaj bütünlüğü açısından faydalı olur.

Porselen Makyaj Malzemeleri Nelerdir? 5

Cilt Bakımında Alfa-hidroksi asitler – AHA’lar nedir?

Alfa-hidroksi asitler (AHA’lar), çeşitli cilt bakım ürünlerinde kullanılan bir grup bitki ve hayvan kökenli asitdir. Bu cilt bakım ürünleri arasında serumlar, tonerler, kremler, yaşlanmayı geciktirici ürünler ve kimyasal peeling yoluyla konsantre tedavilerde kullanılan bazı ilaçlar bulunur.

Cilt bakımı endüstrisindeki ürünlerde yaygın olarak kullanılan yedi tür AHA vardır. Bunlar:

Sitrik asit (turunçgillerden elde edilir)
Glikolik asit (şeker kamışından elde edilir)
Hidroksikaproik asit (arı sütünden elde edilir)
Hidroksikaprilik asit (hayvanlardan elde edilir)
Laktik asit (laktoz veya diğer karbonhidratlardan elde edilir)
Malik asit (meyvelerden elde edilir)
Tartarik asit (üzümlerden elde edilir)

AHA’ların kullanımı ve etkinliği üzerine bir çok araştırma bulabilirsiniz. Günümüzde kullanılan AHA’lar arasında glikolik ve laktik asitler en güvenilir ve iyi araştırılmış olanlardır. Bu iki AHA’nın da tahrişe neden olma olasılığı daha diğerlerinden düşüktür. Bu nedenle, piyasada b ulabileceğiniz AHA içerikli ürünlerin çoğu glikolik veya laktik asit içerir.

AHA’ların Etkileri

Cildinizi pul pul dökmek için kullanıldığında çok başarılıdırlar.
Kollajen üretimini ve kan akışını artırırlar.
Yara izleri ve yaşlılık sebebiyle oluşan lekelerin renklerini toparlarlar.
Yüzey çizgilerinin ve kırışıklıkların görünümünü azaltırlar.
Sivilce oluşumunu önlerler.
Ten renginizi aydınlatırlar.
Cildinize uyguladığınız ürünlerin emilimini artırırlar.

Pul pul dökülmeye yardımcı olurlar

AHA’lar öncelikle cildinizi pul pul dökmek için kullanılır. Aslında bu, AHA’ların sunduğu diğer tüm faydaların temel sebebidir.

Pul pul dökülme, yüzeydeki cilt hücrelerinin döküldüğü bir süreci ifade eder. Bu, ölü cilt hücrelerinin temizlenmesine yardımcı olur, ancak aynı zamanda yeni cilt hücresi oluşumuna sebep olur.

Yaşlandıkça, doğal hücre döngünüz yavaşlar ve bu da ölü cilt hücrelerinin birikmesine neden olabilir. Çok fazla ölü cilt hücreniz olduğunda, bu hücreler birikebilir ve cildinizin donuk görünmesine neden olabilir.

Ölü cilt hücresi birikimi, aşağıdaki gibi diğer altta yatan cilt sorunlarını da artırabilir:

 • Kırışıklıklar
 • Yaşlılık lekeleri
 • Akneler

Yine de, tüm AHA’lar aynı peeling gücüne sahip değildir. Pul pul dökülme miktarı, kullandığınız AHA tipine göre değişir. Genel bir kural olarak, bir üründe ne kadar çok AHA varsa, peeling etkileri o kadar güçlü olur.

Cildi gözle görülür şekilde aydınlatmaya yardımcı olurlar

Bu asitler cildinizi pul pul döktüğünde, ölü deri hücreleri parçalanır. Altında ortaya çıkan yeni cilt daha parlak ve daha ışıltılı, genç bir doku olacaktır. Glikolik asit içeren AHA’lar cilt hücresi birikiminin parçalanmasına yardımcı olurken, sitrik asit içeren ürünler cildinizi daha diğer AHA’lardan daha çok aydınlatabilir.

Kolajen üretimini teşvik ederler

Kolajen, cildinizin dolgun ve pürüzsüz kalmasına yardımcı olan protein açısından zengin bir liftir. Yaşlandıkça bu lifler bozulur. Ayrıca güneş hasarı da kolajen yıkımını hızlandırabilir. Kolajen yıkımı, solgun, sarkık cilt ile sonuçlanabilir.

Kolajen cildinizin orta tabakasıdır (dermis). Üst tabaka (epidermis) çıkarıldığında, AHA’lar gibi ürünler dermis tabakanıza ulaşabilir. AHA’lar, yenilerine yer açmak için eski kollajen liflerini yok ederek kollajen üretimini teşvik etmeye yardımcı olabilir.

Yüzey çizgilerinin ve kırışıklıkların görünümünü azaltmaya yardımcı olurlar

AHA’lar yaşlanmayı geciktirici etkileriyle bilinir ve yüzey çizgileri bir istisna değildir. 2015 yılında yapılan bir araştırma, üç haftalık bir süre boyunca AHA kullanan 10 gönüllüden 9’unun genel cilt dokusunda önemli gelişmeler yaşadığını bildirdi.

Yine de, AHA’ların derin kırışıklıklar için değil, yalnızca yüzey çizgileri ve kırışıklıklar için çalıştığını bilmeniz gerekli. Derin kırışıklıklar için işe yarayan tek yöntem, bir doktordan profesyonel dolgular veya lazerle cilt yenileme gibi diğer prosedürler olacaktır.

Cilde kan akışını artırır

AHA’lar, cilde kan akışını artırmaya yardımcı olabilecek anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Bu, soluk, donuk tenlerin düzeltilmesine yardımcı olabilir. Doğru kan akışı cilt hücrelerinin gerekli besinleri ve oksijeni almasını sağlar.

Renk değişikliğini en aza indirmeye ve düzeltmeye yardımcı olurlar

Yaşla birlikte ciltte renk değişikliği riskiniz artar. Örneğin, yaşlılık lekeleri (lentijinler) olarak bilinen düz kahverengi lekeler, güneşe maruz kalmanın bir sonucu olarak gelişebilir. Göğsünüz, elleriniz ve yüzünüz gibi güneşe en sık maruz kalan vücut bölgeleri üzerinde gelişme eğilimindedirler.

AHA’lar cilt hücresi dönüşümünü destekler. Yeni cilt hücreleri eşit pigmentlidir. Teorik olarak, AHA’ların uzun süreli kullanımı, eski, rengi bozulmuş cilt hücrelerini geri dönmeye teşvik ederek cildinizdeki renk değişikliğini azaltabilir.

Amerikan Dermatoloji Akademisi, renk değişikliği için glikolik asit önermektedir.

Sivilceyi tedavi etmeye ve önlemeye yardımcı olurlar

İnatçı lekeler için benzoil peroksit ve sivilceyle savaşan diğer bileşenlere aşina olabilirsiniz. AHA’lar ayrıca tekrarlayan sivilcelerin tedavisine ve önlenmesine yardımcı olabilir.

Akne sivilceleri, gözenekleriniz; ölü deri hücreleri, yağ (sebum) ve bakteri kombinasyonu ile tıkandığında ortaya çıkar. AHA’larla peeling yapmak, tıkanıklığın gevşemesine ve çıkarılmasına yardımcı olabilir. Sürekli kullanım, ileride tıkanmaların oluşmasını da önleyebilir.

UYARI

Daha önce hiç AHA kullanmadıysanız, cildiniz ürüne uyum sağlarken ciddi yan etkiler yaşayabilirsiniz. AHA içeren bir ürün kullanmadan önce kesinlikle doktorunuza danışmalısınız. Aksi halde kendinize ciddi zararlar verebilirsiniz.

Uzmanlar %10 veya daha az AHA bileşeni bulunan ürünlerin tercih edilmesini öneriyor.

TEN RENGİNİZE UYGUN SAÇ RENGİ SEÇİMİ NASIL YAPILIR?

Saç renginizi değiştirmek istiyorsunuz ama teninize uyup uymayacağına karar veremiyorsunuz. O zaman bu yazımızda saç rengi seçimi nasıl yapılır anlatıyoruz.

Önce bilmeniz gerekenler

 1. Saç renginizi seçerken sadece yüz renginize değil, göz renginiz ve hatta tüm vücudunuzun ten rengi önemlidir. Bazı saç renkleri göz renginizi ortaya çıkarırken, bazıları ise vücudunuzda açıkta kalan bölgelerin rengine uyum sağlamayabilir.
 2. Doğal saç renginiz istediğiniz saç renginden çok daha koyuysa saçınızı açıcı yardımıyla açmanız gerekecek. Fakat bu açıcının saçınızda tutmanın belirli bir sınırı vardır. Sadece bir ton açmak istiyorsanız, açıcıyı fazla kaçırmamanız ve saçınızda çok uzun süre tutmamanız gerekiyor. Aksi takdirde saçınız yanabilir.
 3. İstediğiniz saç renginin tonuna dikkat etmeniz gerekiyor. Sarının da kızılın da, hatta siyahın bile farklı tonları bulunmakta.
 4. Bunun yanı sıra, kendi doğal saç renginizin tonunu da bilmeniz ilk etapta faydalı olacaktır. Çünkü ona göre saçınızı boyamadan evvel açıcı kullanacaksınız.
 5. Röfle yaptırmak istiyorsanız, kendi saç renginizden maksimum 4 ton uzaklaşın. Daha fazlası olursa görünümünüz sertleşecektir.
 6. Eğer büyük bir değişime gidecekseniz ya da mavi, patlıcan moru gibi marjinal bir saç boyası deneyecekseniz, öncelikle kuaförünüze danışmanız iyi olacaktır. Böylelikle boya yaparken yanlış anlaşılma oranı düşer ve boya yapmadan evvel size de düşünecek vakit olur. Yanlış bir seçim yapıp da sonradan pişman olma olasılığınız da düşer.

Esmer tenlilerin tercih etmesi gereken saç renkleri

Koyu renk saç boyalarını tercih etmelisiniz. Kahverengi, siyah, mavi siyah ve koyu kızıl size en uygun olan renkler. Açık ve sarı tonlar istiyorsanız, kontrası yüksek olan platin sarı ve dore renkler deneyebilirsiniz.


Buğday tenlilerin tercih etmesi gereken saç renkleri

Koyu kahve ve çikolata tonları, kızıla çalan kahverengi tonları ve kirli sarı tonları idealdir.


TEN RENGİNİZE UYGUN SAÇ RENGİ SEÇİMİ NASIL YAPILIR? 6
Mavi saçlar

Beyaz tenlilerin tercih etmesi gereken saç renkleri

Beyaz ten bütün saç renkleri uyacağı için istediğiniz tonda saç boyasını tercih edebilirsiniz. Fakat pek makyaj yapma taraftarı değilseniz, sağlıksız bir görünüme sahip olmamak amacıyla koyu siyah yerine mavi siyah tonu tercih etmelisiniz.


Pembe tenlilerin tercih etmesi gereken saç renkleri

Kızıl tonları ile uyum sağlayacak olan koyu siyah ve kızıl tonlarını tercih etmelisiniz. Sarı tonlarında saç rengine sahip olmak istiyorsanız kirli sarıdan uzak durmalısınız.


Kızıl tenlilerin tercih etmesi gereken saç renkleri

Teninizi daha canlı göstermek amacıyla bakır ve kızıl tonları ya da yumuşak kahve ve çikolata tonlarını tercih etmelisiniz. Açık sarı tercih etmekte ısrarcıysanız, bu renk tonu ile teninizin solgunluğuna dikkat çekeceğiniz için sürekli makyaj yapmak durumunda kalabilirsiniz.

Eğer hala aklınızda soru işareti varsa, deneme yanılma yönteminden yararlanın. Yarı kalıcı saç boyalarından alıp saçınızın bir kısmını boyayabilir ve karar verebilirsiniz. Hoşunuza giderse kalıcı boya ile saçınızın istediğiniz kadarını sonradan boyayabilirsiniz. Bize instagramdan mesaj atıp makyajmaster_com şaç rengi sorabilirsiniz.

Kare Yüz Tipi İçin Günlük Makyaj Nasıl Yapılır?

kareyuz2.jpg

Kare yüz tipi, açılı, belirgin çene ve elmacık kemikleri geniş ve kare bir alın olarak karakterize edilir. Kare yüz tipinin en belirgin özelliği, kendinden emin çok fazla kadınsı olmayan bir duruşa sahip olmasıdır. Makyaj malzemeleriniz ile keskin hatlarınızı yumuşatmak mümkündür. Kare yüz tipi için günlük makyaj nasıl yapılır gelin birlikte görelim.

Kare yüz tipi için günlük makyaj nasıl yapılır: Kontürleme

kareyuz).jpg

Geçmiş yıllarda yüzü şekillendirmek için kullanılan kontür paletleri ya da kalemleri gibi makyaj malzemeleri sadece güzellik ve moda endüstrisinde profesyonel makyözler tarafından kullanılırdı. Ancak günümüzde hepimiz birer makyaj profesyoneliyiz, en azından kendi yüzümüz için. Uygun kontür gölgeleri ile en beğendiğiniz özelliklerinizi ön plana çıkarırken keskin hatlarınızı da yumuşatabilirsiniz. Yani, yüz şeklinizi makyajın gücüyle yeniden yapılandırabilirsiniz.

Kare yüz hatlarında kontürlemedeki hedefimiz, daha uzun bir yüz ifadesi oluşturmak ve elmacık kemiklerini ile çeneyi biraz yumuşatarak belirginliğini azaltmaktır. Bunu yapmak için, farklı tonlara sahip kontür paleti, aydınlık bölgeler için teninizden bir ton açık, gölgelendireceğiniz bölgeler için de cildinizden bir ton koyu fondötenler ya da bronzlaştırıcılar kontürleme yapmanız için kullanabileceğiniz malzemeler arasındadır.

Daha yuvarlak hatlara sahip olmak için yüzünüzdeki tüm çıkıntılı bölgelere, çene, kulaktan elmacık kemiklerinin hemen altına paralel olan bölgeye ve alnınızın sağ ve sol tarafına (şakaklara) ve bir hat şeklinde burun kemiği üzerine koyu renk kontür uygulayın.

Aydınlatma için de çenenin ucuna, alnınızın ortasına, elmacık kemiğinizin boşluğuna ve iç göz altınıza cildinizden bir ton açık fondöten uygulayın.

Kare Yüz Tipi İçin Günlük Makyaj Nasıl Yapılır: Gözler, kaşlar ve dudaklar

Sırasıyla, cildinizi nemlendirip, baz oluşturacak bir fondöten sürdükten sonra kontürleme ile yüz şekillendirmenizi yapabilir, sonrasında da göz ve dudak makyajınız ile günlük makyajınızı tamamlayabilirsiniz.

Kare tip yüz hatlarında amacımız hatları daha yuvarlaklaştırmaktır. Bu yüzden kaş makyajınızı yaparken sivri, kavisli kaş şekillerinden kaçının.

Göz makyajında gözler öne çıkacak şekilde kuyruklu bir eye-liner ya da dumanlı bir göz makyajı kare tipi yüz hatlarınızı daha ince göstermenize yardımcı olacaktır. Göz makyajında önemli olan göz kaleminizi ya da farınızı göz hizasından çok yukarı çıkarmamaktır, aksi taktirde alnınızın ve çenenizin genişliği belirginleşir. Göz makyajınızı tamamlamak için üst kirpiklerinize bolca rimel uygulayın.

Dudaklar, uygun renkteki bir dudak kalemi ile çevrelenmiş doğal dudak renginde ruj ya da parlatıcı ile dudaklarınızı vurgulamanız yeterlidir.

Sonuç Olarak

Kare yüz şeklinizi ışık ve gölge oyunları ile yumuşatabilirsiniz. Doğal ve yumuşak dokunuşlarla yapılan kontürleme, yüzünüzün daha oval ve daha az açısal görünmesini sağlayan harika bir makyaj tekniğidir. Kare yüzün elmacık kemikleri genellikle belirgindir. Allığınızı, kulaklarınıza doğru hafifçe gerdirerek uygulamalısınız. Yüzünüzde dikkatleri çene bölgenizden alarak gözlerinizi odak noktası yapmalısınız.      

Siyah Gözler için Günlük Makyaj Nasıl Yapılır?

Siyah Gözler için Günlük Makyaj Nasıl Yapılır?

Siyah gözler kahverengi gözlerden farklıdır, çünkü büyük miktarda melanin içerirler. Melanin bu gözlerin siyaha çok yakın bir renk olarak görünmesini sağlar. Çoğu insana göre, siyah göz rengi kişiye büyüleyici ve gizemli bir görünüm verir. Sadece görünüş olarak değil, aynı zamanda güçlü bir kişiliğin yansımasıdır.

Bilindiği gibi siyah hemen hemen her şeyle uyumlu bir renktir. Söz konusu göz makyajı olunca da aynı uyumluluk sağlanmaktadır. Bu da neredeyse tüm renkleri kullanarak gözlerinizi ortaya çıkabilirsiniz anlamına geliyor.

Bakışlarınızı Aydınlatın

Siyah gözleriniz varsa, gözlerinizi ön plana çıkarmak için parlak tonlarda farlar kullanarak bakışlarınızı aydınlatabilirsiniz. Gözünüzün kenarlarına altın, bakır, bronz ve gümüş gibi renklerle gölgelendirme yapabilirsiniz. Gündüz makyajı için parlak tonlar siyah gözlerinizi mükemmel gösterecektir.

Kısa sürede etkili ve derin bakışlar elde etmek istiyorsanız koyu renklerle de oynayabilirsiniz. Siyah gözleriniz için, mürdüm, mavi, gri veya orman yeşili tonlarını da kullanabilirsiniz. Tabii ki siyah far da kullanabilirsiniz, ancak aşırıya kaçmayın.

Siyah Gözler için Kalem ve Rimel Seçimi


Siyah gözlerinizi vurgulamak için size gizem ve çekicilik katacak klasik siyah kaleme ek olarak hem gündüz hem de akşam için kullanılabilecek aynı renkte hacim veren bir rimele güvenebilirsiniz. Dikkatleri üzerinize çekmek istiyorsanız, kahverengi rimel ile tamamlamak üzere gözlerinizin iç kısmına mavi veya mürdüm renginde kalem uygulayın.


Göz kalemi için aşırıya kaçmaktan korkmayın. Siyah gözlerin büyüleyici cazibesinin cesur bir makyajla güçlendirilmesi gerekir. Bu yüzden eyelinerdan vazgeçmeyin. Mavi, mor, kahverengi ve siyah tonlarında eyeliner kullanabilirsiniz.

Siyah Gözlere Doğal Görünümlü Makyaj Nasıl Yapılır

 • Cildiniz için baz kullanarak göz altınızdaki koyu halkaları kapatın.
 • Yüzünüzü aydınlatacak, ten renginizden bir ton açık fondöten kullanın
 • Göz farınızı, size en uygun rengi seçebilirsiniz.
 • Gözlerinizin hatlarını öne çıkarmak için siyah veya kahverengi kalem tercih edebilirsiniz.
 • Gözünüze ışıltı vermek için, göz pınarınıza yakın iç kısma şampanya renginde kalem uygulayın.
 • Kirpiklerinize hacim veren rimel siyah gözleriniz için doğru seçim olacaktır.

Son Moda Siyah Göz Makyajı

Siyah gözlerin doğuştan gelen cazibelerini vurgulamak için, şüphesiz her zaman moda olan klasik dumanlı göz tercih edebilirsiniz. Duman etkisi oluşturmak için ten ve saç renginize uygun altın veya bronz tonları seçebilirsiniz.

Metalik ya da neon renklerde farınızı gözlerinizin hem üst hem de alt hatlarına uygulayabilirsiniz. Göz makyajınızı, tercihen uzun ve hacimli bir eyeliner çizgisiyle tamamlayın. Bu makyajla etkileyici gözler garanti edilecektir.

18 Makyaj Malzemesi | Makyaj Malzemeleri İsimleri ve Açıklamaları

Makyaj malzemeleri nedir? Makyaj malzemeleri isimlerini ve neden kullanıldığını tek tek açıkladığımız rehberimizle karşınızdayız. Makyaj yapmaktan mutlu olduğumuz bir gerçek ya da bizim gibi çok mutlu oluyorsanız harika! Peki makyaj malzemelerini ne kadar tanıyorsunuz? Bu yazımızda makyaja yeni başlayan okuyucularımız için makyaj malzemelerini tanıttık. Giriş düzey bir fikir sahibi olmanız dileğiyle keyifli okumalar.

Yazı İçeriği


Tene Uygulanan Makyaj Malzemeleri İsimleri ve Açıklamaları

Kusursuz bir görünüm için ten makyajı oldukça önemlidir. Dikkat edilmesi gerekense seçeceğiniz makyaj ürünlerinizin ten renginize uyum göstermesidir. Ten makyajı: alın, yanaklar, elmacık kemikleri ve çene dışında boyun, hatta omuzlar ve göğüs bölgesine kadar kapsar.

Makyaj Bazı

Makyaj bazı, makyajın kalıcılığını arttırmak ve makyaj malzemelerinin daha iyi karışmasını sağlamak için uygulanır. Cildinizi temizledikten sonra makyaj yapmadan önce uygulayacağınız bu baz makyajınızı uzun süre muhafaza edecektir. Makyaj bazının kurumasının ardından makyaja geçebilirsiniz.  

Fondöten Bazı

Fondöten bazı cildinizin yağlamasına engel olarak fondötenin cildinizde dağılmasına engel olur. Ayrıca baz kullanmadığınız takdirde gün içinde cildiniz yağlı bir görünüm alabilir. Fondöten bazı ile hem makyajınızın kalıcılığını sağlar hem de yağlı görünümün önüne geçerek cildinizin nemini korursunuz.  

Fondöten

Cildi güzelleştirip kusurları kapatmaya yarayan fondöten ana makyaj malzemelerinden birisidir. Dikkat etmeniz gereken nokta ise fondöteni ten rengine göre seçmeniz gerektiğidir. Bunun dışında fondötenin cildinize eşit miktarda dağıldığından emin olmak için parmaklarınızla yayarak ve az miktarda uygulamalısınız.

Kapatıcı

Kapatıcılar cildinizde bulunan lekeleri anında kapattığı gibi özellikle gözaltı morlukları için tercih edilir. Elbette kapatıcı seçiminde ten renginizi de göz önünde bulundurmalısınız.

Bronzer

Bronzer esmer görünmek isteyenler için en uygun makyaj malzemesidir. Bronzer kullanırken dikkat edilmesi gereken cildinizde güneşin ilk tesir ettiği elmacık kemikleri ve çene bölgesine uygulamaktır. Bu şekilde doğal bir görünüm elde edersiniz.

Allık

Aydınlık ve doğal bir canlılık elde etmek için allık uygulanmalıdır. Allık yanaklara uygulanmalıdır, yanaklarınızı içeri doğru çekip oluşan çukurluğa yukarı ya da aşağıya kaymadan uygulayacağınız allık, etkili bir görünüm elde etmenizi sağlar.

Aydınlatıcı/ Highlighter

Daha çok elmacık kemikleri, burun ucu ve dudakların üzerine hafif dokunuşlarla uygulanan aydınlatıcı makyajınızı şekillendirmek ve dikkat çekici hale getirmek için birebirdir.

BB Krem ve CC Krem

BB krem hafif ten makyajları için oldukça tercih edilir. İnce yapısı ile oldukça doğal bir görünüm elde edebilirsiniz. CC krem ise cildinizde oluşan yorgunluk izlerini ve kızarıklıkları gidermek için tercih edilir.


Göze Uygulanan Makyaj Malzemeleri İsimleri ve Açıklamaları

Göz makyajı yüze yapılan tüm makyajın daha belirgin hale gelmesini sağlar. Gözler yüzün en dikkat çekici bölgesidir ve eğlenceli makyaj oyunları ile bakışlarınızı daha da çekici hale getirebilirsiniz.

Kaş Kalemi

Göz makyajını belirgin hale getiren elbette kaşların duruşudur. Kaş kalemi ile kaşlarınızın arasındaki boşlukları doldurup kaşlarınızı şekillendirdikten sonra göz makyajınızı tamamlayabilirsiniz.

Far Bazı ve Far

Far bazı, göz bölgesine uygulanarak göz makyajının kalıcılığını arttırır ve farın daha belirgin olmasını sağlar. Baz olarak fondöten ya da kapatıcı kullanabilirsiniz.  Far ise göz makyajının ana unsurudur. Far paletleri sayesinde elde edebileceğiniz çeşitli seçenekler, tüm makyajınızı büyüleyici bir makyaja dönüştürebilir.

Eyeliner

Eyeliner etkileyici göz şekillerine sahip olmak için göz kapaklarına uygulanan bir üründür. Bakışlarınızı daha etkileyici kılan eyelinerı kuyruklu ya da kuyruksuz olarak uygulayabilirsiniz. Daha belirgin bir göz makyajı yapmak isterseniz eyelinerınızı kuyruklu uygulayıp etkileyici bir görüntü elde edebilirsiniz. Kuyruklu eyeliner uygulamasında ilk önce kuyruk kısmına şekil verip daha sonra tek hamlede dibe kadar çekerek istediğiniz görüntüyü elde edebilirsiniz.

Maskara

Göz makyajının vurucu noktası maskaradır. Maskara kirpiklerinizi dolgun ve havalı hale getirir. Dipten uca zikzak çizerek uygulamanız daha etkili olmasını sağlayacaktır.

Göz Kalemi

Kirpik dibine uygulanan göz kalemleri gözlerinizin keskin bir görüntü almasını sağlayacaktır. Doğru göz kalemi ile göz renginizi belirginleştirebilirsiniz.


Dudağa Uygulanan Makyaj Malzemeleri İsimleri ve Açıklamaları

Dudak yüzün ilk göze çarpan bölgesidir. Güzel bir makyajın olmazsa olmazlarındandır.

Dudak Nemlendiricisi

Dudaklarınızın kurumasını ve çatlamasını önlemek için günlük uygulamada kullanmanız gereken ürünlerden biri dudak nemlendiricileridir. Vitamin içerikli olanların tercih edilmesi faydalı olacaktır.  Makyajınızı temizledikten sonra nemlendirici uygulayarak dudaklarınızın dinlenmesini ve beslenmesini sağlayabilirsiniz.

Ruj

Ruj makyajın son darbesini oluşturur. Uyguladığınız makyaja uygun tonlarda kullanacağınız ruj ile makyajınızı tamamlamış olursunuz.

Parlatıcı

Dudak parlatıcılarını günlük makyaj içerisinde tercih edebilir ya da ruj üzerine uygulayabilirsiniz. Göz alıcı etkiyi yakalamak için ruj üzerine uygulama tercih edilebilir.

Dudak Kalemi

Dudak kalemi ile dudak çevrenizi belirginleştirerek dudaklarınızı olduğundan daha dolgun hale getirebilirsiniz.

Uygulama esnasında ve cilt bakım aşamalarında doğru oranları ve kullanım tarzını bulmak kusursuz makyaj ve sağlıklı bir cilt elde etmenizi sağlayacaktır.

2020 KIŞINDA DUDAK BAKIMI NASIL YAPILMALI?

Dudak bakımı diyince aklımıza yüzlerce bakım önerisi geliyor. Sonbaharı arkamızda bırakıp kışa geçtiğimiz şu günlerde soğukların etkisiyle cildimizdeki kuruluk hissi hepimizin şikayet ettiği bir durum. Ayrıca Bu yıl evdesiniz ve kendi dudak nemlendiricinizi yapma fırsatınızda var. Yazının sonunda sizlere evde dudak balmı nasıl yapılır diye tarif ekledik. Dudak bakımı günlük makyaj yapmanın püf noktalarından birisidir.

Kış aylarının soğuğundan cildimiz kadar dudaklarımız da olumsuz etkileniyor. Kışın soğuk ve rüzgarın etkisiyle dudaklardaki kurumalar ve çatlamalar hem erkek hem de kadınlar için rahatsız edici bir görünüm yaratır. Bu yazımızda sizler için derlediğimiz, daha sağlıklı ve pürüzsüz bir görünüm için dudak bakım ipuçlarını paylaşıyoruz.

Su Tüketimi: Yazın olduğu kadar kışın da vücudumuzun nem dengesini korumak için suya ihtiyacı vardır. Sağlıklı bir cilt için günde en az 2 litre su içmeyi ihmal etmeyin. Her zaman söylediğimiz gibi su içmek cildinizi güzelleştirir, dudaklarınızıda. Suyu en iyi cilt bakımlarından biri olarak ezberleyin!

2020 KIŞINDA DUDAK BAKIMI NASIL YAPILMALI? 7
Dudak bakımı için su için

Dudak Bakımı Birinci Adım: Dudaklarınıza Peeling Yapın ve Ölü Deriden Arındırın

Kuruyan, çatlayan ya da pul pul dökülen dudaklarınız için mutlaka peeling yaparak ölü hücrelerden kurtulmalısınız. Peeling olarak evde çok basitçe yapabileceğiniz iki yöntem öneriyoruz.

İlk yöntemimiz şeker peeling. Şeker, dudak peelingi için kullanılan en etkili iki yöntemden biridir. Bir tatlı kaşığı esmer şeker ile yaklaşık bir çay kaşığı balı iyice karıştırıp dudaklarınıza sürün. 2-3 dakika boyunca dudağınıza hafif masaj yaparak bu karışımı bekletin. Daha sonra temiz bir peçete ile dudağınızı silin. Eğer hassas bir cildiniz varsa esmer şeker miktarını azaltabilirsiniz. Bu peeling ile daha pürüzsüz ve yumuşak dudaklara sahip olabilirsiniz.

2020 KIŞINDA DUDAK BAKIMI NASIL YAPILMALI? 8
Dudak bakımında esmer şeker peelingi

İkinci bir yöntemimizde ise sadece diş fırçanızı kullanacağız. Her akşam diş fırçaladıktan hemen sonra diş fırçanızla dudaklarınızıda fırçalayabilirsiniz. Etkisini iki gün içerisinde göreceksiniz ve gördiğinizde gerçekten çok şaşıracaksınız. Dudaklarınız yeniden canlanmış, daha dolgun ve etkileyici görünecekler.

Dilerseniz ikinci yöntemde kullanmak için, sadece dudaklarınıza özel orta sertlikte bir diş fırçası edinebilirsiniz.

Dudak Bakımı İkinci Adım 2: Dudaklarınızı Nemlendirin

Dudaklarınızı nemlendirmek için sadece rujunuza güvenebilirsiniz. Siz sadece rujunuza güvenmek istesenizde, ekstra bir önlem daha almanızı tavsiye ederiz.

Ruj: Makyajın yazı kışı yok, kışın mat ruj yerine krem yapılı ve yumuşak dokulu rujlar kullanmanızda fayda var. Mat yapılı rujlar dudağınızdaki nemi alarak ekstra kuru ve çatlak bir görünüm oluşturacaktır. Eğer mat rujdan vazgeçemiyorsanız, altına mutlaka nemlendirici bir krem sürmeniz gerekecektir.

Nemlendirici: Gün boyu soğuktan etkilenen dudaklarınız için zeytinyağı gibi doğal bir ürünle bakım yapabileceğiniz gibi lip balmları da tercih edebilirsiniz. Öncelikle dudaklarınızı yalamayın ve ıslak bırakmayın. Gece yatarken mutlaka bir nemlendirici dudak kremi sürün. Ancak mentollü dudak kremlerinden kaçınmanızda fayda var. Zira mentol içeren dudak kremleri çatlayan dudakları hem yakar hem de kurumayı hızlandırır. Renkli ve meyveli dudak bakım kremleri hoş gözükse de bir çoğunun nemlendirme özelliği oldukça azdır ve dudaklar için yeterli korumayı sağlayamaz.Bu nedenle lip balm seçerken E vitamini, aloe vera, badem ve zeytinyağı gibi etkili ve sağlıklı bir içeriği olmasına dikkat edin.

2020 KIŞINDA DUDAK BAKIMI NASIL YAPILMALI? 9
Dudak bakımı yaparken dudaklarınızı nemlendirmeyi unutmayın!

Ev Yapımı Dudak Balmı Tarifi

Balm yada balsam siz nasıl isterseniz. Evde sağlıklı ve etkili bir dudak balsamı yapabilmeniz için özel bir reçete paylaşıyoruz.

Ev Yapımı Dudak Balmı Yapmanız için Gereken Malzemeler

 • Hindistan Cevizi Yağı (katı, parçalanmamış)
 • Ham Bal (herhangi bir balı kullanabilirsiniz, ancak çiğ bal bu tarifte favoridir ve antioksidanlar içerir)
 • Tatlı Badem Yağı (bunu zeytinyağı, avokado yağı veya jojoba yağı ile değiştirebilirsiniz)
 • Uçucu Yağlar (isteğe bağlı koku versin diye ama zaten güzel kokuyor)
 • Boş Dudak Balsamı Tüpleri
 • Balmumu (veya karnauba mumu)

Karnauba Mumux Nedir?

“Karnauba mumu, “Hayat Ağacı” veya Copernica cerifera olarakta bilinen, sürdürülebilir şekilde yetiştirilen bir palmiye türünden elde edilir. Bu ağaçlar kuzeydoğu Brezilya’da gelişir ve sadece yağları için ekilen palmiyelerden farklı bir türdür. Balmumu, bu ağacın yaprağından elde ediliyor ve hasat, yılda bir kez el ile budama yoluyla yapılıyor ve ağacın onlarca yıl büyümeye devam etmesini sağlıyor. ” – Mountain Rose Herbs

Tarif

 1. Dudak kremi tüplerinden kapaklarını çıkarın ve tüpleri bir lastik ile dik duracak şekilde sabitleyin.
 2. Hindistan cevizi yağı ve balmumunu belmari usülü eritin.
 3. Ateşten alın.
 4. Ham bal, tatlı badem yağı ve uçucu yağları (katmak isterseniz ) karıştırın.
 5. Karışımı dik olarak sabitlediğiniz tüplere dökün.
 6. Dudak kreminin sertleşmesine izin verin ve ardından kapaklarını kapatın.

FRENCH OJE NASIL SÜRÜLÜR?

French oje tırnaklarınızın uç kısımlarına beyaz oje sürerek tırnaklarınızın daha sağlıklı ve kusursuz görünmesine yardımcı olan bir oje uygulamasıdır. Tırnakta oluşturduğu hoş ve sade görünümünden dolayı tercih sebebi olan french oje son zamanlarda oldukça popüler oldu. Artık gelinler bile düğün ojesi olarak french ojeyi tercih etmektedir. “Tırnaklarım kısa ve oje sürünce kötü duruyor” diyenler üzülmesin çünkü french oje kısa tırnaklar için de oldukça güzel ve popüler bir seçenek. Hem evinizde yapabileceğiniz hem de asla modası geçmeyecek olan bir oje türüdür. French oje sürmek biraz zahmetli olsada de sonuçlarını görünce bu zahmete değdiğini düşüneceksiniz. Şimdi de tırnağınızda harikalar yaratmak için french oje tekniğini keşfedelim.

 1. French oje öncesi tırnak bakımı nasıl yapılır?
 2. French oje sürme yöntemleri ?
 3. Özüm Sabay’ın French Oje Sürme Taktikleri
 4. French oje nasıl sürülür ?
 5. French için hangi renk oje kullanmalıyım?
 6. Evde French Oje Nasıl Yapılır?

5 ADIMDA FRENCH OJE ÖNCESİ TIRNAK BAKIMI

 1. Öncelikle tırnağınızda oje var ise, ojelerinizi dikkatli bir şekilde çıkarın. French ojede şeffaf bir görünüm elde edildiği için tırnağınızda kalan oje kalıntıları görünecektir. Kendinize uygun aseton seçimi yapın ve ojelerinizi temizlerken oldukça titiz davranın. Bu sırada asetonsuz oje çıkarıcıların olduğunu ve denemek isteyebileceğinizi hatırlatmak isteriz.
 2. Tırnaklarınızı düz bir şekilde kesin. Tırnaklarınızda basık bir görünüm oluşturmaya çalışın, hepsi eşit uzunlukta olmalı. Çok kısaltmamaya dikkat edin.
 3. Tırnaklarınızın düz veya yuvarlak, hangi görünümünü seviyorsanız bir törpü yardımı ile tırnaklarınızı şekillendirin. Tırnaklarınızın pürüzsüz olduğundan emin olun.
 4. Bir kaseyi ılık su, süt veya zeytinyağı ile doldurun (Genellikle ılık su tercih ediyoruz ama tercih size kalmış.). Bu işlemden sonra ellerinizi yaklaşık üç dakika boyunca kasenin içinde bekletin. Böylece tırnaklarınız kuru ciltten ve kirden arınacak, sürdüğünüz ojenin ömrünü uzatacaktır. Aynı zamanda da etlerinizi yumuşatacak ve yumuşayan tırnak etleriniz ile tırnak diplerinizi itmek kolaylaşacaktır.
 5. Yumuşayan tırnak etlerinizi geri itin. Bu işlemi yapmak için bir kütikül itici (tırnak eti itici) kullanabilirsiniz. Tırnak etlerinizi yavaşça geriye doğru itin. İsteğe bağlı olarak da bu işlem öncesi kütikül yağı kullanabilirsiniz ama bu yağı çok fazla sürmemeye özen gösterin. Çok fazla sürülmesi sonucunda tırnaklarınızın kırılmasına sebep olabilirsiniz.

4 ADIMDA FRENCH OJE SÜRME TEKNİĞİ

French ojenin ilk adımı soluk pembe, krem veya şeffaf oje uygulamaktır. Dilediğiniz ojeyi seçtikten sonra tüm tırnaklarınıza eşit ve düzgün bir şekilde ojeyi sürün. Tırnaklarınızın kuruduğundan emin olduktan sonra ikinci katı sürün.

Tercih ettiğiniz french oje sürme yöntemi ile tırnaklarınızın uç kısmına hilal şeklinde beyaz oje sürün.

Beyaz oje kuruduktan sonra seçtiğiniz bir rengi tırnaklarınızın üstüne sürün. Bu renk sizin seçiminize kalmıştır ama açık soft ve şeffaf renkler daha güzel bir görünüm sağlayacaktır.

Son olarak tırnaklarınız kuruyunca üstünden şeffaf oje ile geçin.

Özüm Sabay’ın French Oje Sürme Taktikleri

FRENCH OJE SÜRME YÖNTEMLERİ

Bant Kullanma: En çok tercih edilen yöntemlerden biridir. Bandı tırnağınızın ucunda boşluk kalacak şekilde etrafına yapıştırın ve sonra beyaz ojeyi uygulayın. Bunu yara bandı veya lastik bant ile de yapabilirsiniz.

French Oje Seti: Birçok kozmetik mağazasında kolaylıkla bulabileceğiniz, içerisinde tırnak ucunuz için yapışkanlı bantlar bulunduran bu set ile french oje sürmek yine kolay hale geliyor.

Sünger Yöntemi: Bir miktar beyaz ojeyi süngere sürün ve tırnağınızın uç kısmını dikkatli bir şekilde süngere bastırıp çekin. Beyaz görünümü sağlamış olacaksınız. Sünger yöntemleri profesyonel olarak dha çok tercih edilmektedir ve tırnaklar için özel sünger tipleri bulunmaktadır.

French Kalemi ve French Yüzüğü: Kozmetik ürünü satan markalarda kolaylıkla bulabileceğiniz bu kalem ve yüzük ile french oje sürmek oldukça basit hale geliyor, denemek isteyebilirsiniz.


French için hangi renk oje kullanmalıyım?

French ojede gök kuşağı renklerini bile kullanabilirsiniz. Öncelikle uç kısımlara beyaz yerine farklı renkler kullanabileceğiniz gibi. Eğer etkileyici bir görünüm istiyorsanız sim tozlu bordo renkli bir oje deneyiniz.

Evde French Oje Nasıl Yapılır?

Bu yazımızda size evde french oje nasıl sürebileceğiniz konusunda tüm detayları anlattık. Aklınıza takılan sorularınız instagram hesabımızdan (@makyajmaster_com) dm atıp sorabilirsiniz.

4 ADIMDA RİMEL NASIL SÜRÜLÜR?

Kanat çırpmaya hazır kirpikleriniz ile uçmaya hazır mısınız? Sizleri rimel sürmenin tüyolarını öğrenmeye davet ediyorum. Makyaj denince akla ilk gelen göz makyajının vazgeçilmezi rimelden korkmayın. Yazının sonunda kirpikleriniz mühteşem görünecek.

Kötü görüntüler için hep kirpiğini suçlayan insanlara söylemem gereken bir şey var. Aslında suçlamanız gereken kirpikleriniz veya maskaranız değildir. Bu yazımdan sonra harika kirpiklere sahip olacağınızın garantisini verebilirim. Etkileyici bakışlara ulaşmayı hedefliyoruz. Öncelikle kirpikleriniz ile güzel bir görüntü elde etmeye çalışmak için dikkat etmeniz gereken ilk detaylar doğru maskarayı seçmek, kirpiklerinizin uzunluğu ve kısalığıdır. Eğer doğru yöntemleri uygularsanız kısa kirpiklerle bile etkileyici kirpik görüntüsünü kolaylıkla sağlayabilirsiniz.

Kısa Kirpikler İçin Rimel Nasıl Sürülür?

Uzun kirpiklerden ziyade kısa kirpikli insanlar rimel sürme konusunda oldukça yakınmaktadır. Tek kat sürdüğümde belli olmuyor, kat kat sürdüğümde de örümcek kirpiklerim oluyor diyenler için..

 • Daha iyi bir görünüm için, rimel sürmeden önce kirpiklerinizi bir fırça yardımı ile tarayabilirsiniz.
 • Her şeyden önce, kirpiklerinizi kirpik kıvırıcınız ile yukarı doğru kıvırmalısınız. Genelde kirpik kıvırıcı rimel sürdükten sonra kullanılır diye biliniyor olabilir ama kesinlikle sonra kullanmayın.
 • Kirpiklerinizi yukarı doğru taramanıza yardımcı olacak fırçası kavisli bir rimel kullanın. Fırçayı rimelin kutusundan döndürerek çıkarmanızı öneririm. Yoksa tüm rimel fırçaya toplanacak sonrasında kirpiklerinize dağılacaktır. Hacim veren bir maskara kullanmak isteyebilirsiniz.
 • İkinci adımdan sonrada rimeli gözünüze bir kat uygulayın, beklemeden (rimel kurumadan) ikinci katı uygulayın. Fırçayı, kirpiklerinizin dip noktasından en uç noktasına doğru uygulamalısınız. Unutmayın iki kat süreceksiniz.

Uzun Kirpikler İçin Rimel Nasıl Sürülür?

Kısa kirpiğe göre daha kolay uygulanan rimeller uzun kirpikte de kat kat sürülme sonucu kötü görüntüler ortaya çıkarmaktadır. Rimelin özellikle uzun kirpiklerde biriken bu top top görüntüsünü engellemek için neler yapabiliriz bir bakalım.

 • Öncelikle kirpiklerinizi dipten olacak şekilde kirpik kıvırıcınız ile yukarı doğru kıvırın.
 • Rimel fırçanızı kutusundan döndürerek çıkarın.
 • Rimeli kirpiklerinize uygularken, dik değil biraz eğimli bir şekilde, kaşınızın bitiş noktasına paralel tutup sürmelisiniz. Fırça ile kirpik diplerinizden kirpik uçlarınıza doğru yavaş bir şekilde kıvırarak hacim verin. Bu adım yavaş, sakin ve dikkatli bir şekilde yapılmalıdır.
 • Rimelinizi yavaş yavaş, dipten uca doğru 2, bazen 3 kat uygularken zaten kirpiklerinizde tane tane ve belirgin bir görünüme kavuşacak.
 • Çekik göz görüntüsü elde etmek isteyenler göz bitimine yakın olan kirpiklerini yine eğimli şekilde hacim verip, dışarı doğru kıvırıp ve birkaç kat fazla sürerek bu görüntüyü elde edebilirler.
 • İsterseniz rimeli, tıpkı kirpiklerinizi ikiye katlıyormuş gibi, göz kapağının üstünden kirpik diplerine dokundurup dışa doğru kıvırarakda güzel bir görüntü elde edebilirsiniz.
 • Yine daha iyi bir görünüm için rimel sürmeden önce kirpiklerinize tarama ve hacim verme işlemlerini uygulayabilirsiniz.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kirpikleriniz artık kanat çırpmaya hazır bir halde olduğuna göre etkileyici bir bakış için dikkat edilmesi gerekenlerden de bahsederek mükemmel kirpikleriniz ile gözlerinizi ortaya çıkarmanızı sağlayalım. Yazının sonunda göz kategorimizdeki göz makyajlarınada bakmalısınız.

Öncelikle önemsiz gibi görünen ve genelde atlanan bir konu: rimelin alt kirpiğe uygulamadan geçilmesidir. Etkileyici bir bakış için rimelinizi her zaman alt kirpiğinizede uygulayın ki daha belirgin kirpikler ile etkileyici bakışlar elde edebilesiniz.

Bir diğer önemli olan konuda fırça seçimidir. Nasıl bir fırça seçmeliyiz diyorsanız, öncelikle fırçayı elinize aldığınızda iyi hissetmeye dikkat edin, seveceğiniz bir fırça bulmak oldukça önemlidir. Kirpiklerinizi toplamadan tane tane ayırabilecek fırçalar seçmeniz gerekir. İnce kavisli bir fırça bu konuda yardımcı olabilir.

Evde Yapabileceğiniz 12 Saç Bakım Maskesi Tarifi

Muz Maskesi

2 tane olgun muz

4 çorba kaşığı kadar Hindistan cevizi yağı

2 yemek kaşığı saf bal

Muzları iyice ezin. Diğer malzemelerle karıştırın. Saçlarınıza uygulayın ve 20 dakika boyunca bekletin. Daha sonra durulama işlemi yapın.

Sirke Maskesi

4 yemek kaşığı kadar karbonat

4 yemek kaşığı kadar su

Yarım su bardağı ölçeğinde sirke

Su ve karbonatı iyice kıvamlanana kadar karıştırın. Saçlarınıza uyguladıktan sonra 20 dakika bekletin. Ardından durulama suyu içerisine sirke ilave edin ve bu suyla saçlarınıza durulama işlemi yapın.

Yumurta Maskesi

2 adet yumurta

2 su bardağı kadar süt

2 yemek kaşığı saf zeytinyağı

Yumurtaların beyazıyla sarısını birbirinden ayırın. Daha sonra sarı kısmın içine zeytinyağı ve süt ilave edin. Karıştırın. Saçınızın her yerine uygulayın. 15 dakika beklettikten sonra ılık bir su ile iyice durulamayı unutmayın.

Çemen Tohumu Maskesi

1 bardak ılık su

Biraz çemen tohumu

Tohumları maskeyi hazırlamadan 1 gece önce ılık su içerisinde bekletin. Sonraki gün karıştırın ve kıvam almasını bekleyin. Karışımı saçlarınıza uygulayın ve 25 dakika bekletin. Ardından ılık su yardımı ile durulayın.

Elma Sirkesi Maskesi

3 bardak kadar yoğurt

4 tatlı kaşığı bal

2 tatlı kaşığı kadar elma sirkesi

Temiz bir cam kapta malzemeleri karıştırın. Nazik bir biçimde karışımı saçlarınıza uyguladıktan 20 dakika sonra saçınızı maskeden arındırmak için ılık suyla güzel şekilde yıkayın.

Aloe Vera Maskesi

2 tane patates

4 tatlı kaşığı kadar aloe vera

2 yemek kaşığı kadar bal

Patateslerin suyunu iyice çıkardıktan sonra içine bal ve aloe vera ilave edin. Ortaya çıkan karışımı masaj yöntemiyle saç diplerinize iyice yedirin. Saçınızı bir havlu ile sarın ve 30 dakika süresince bekletin. Daha sonra durulayabilirsiniz.

Badem Yağı Maskesi

5 yemek kaşığı badem yağı

4 yemek kaşığı kadar zeytin yağı

Her iki yağı da ufak bir kase içinde karıştırın. Saç köklerinize masaj yaparak karışımı uygulayın. 45-50 dakika bekletin ve ardından durulama işlemini gerçekleştirmeyi unutmayın.

Sandal Ağacı Yağı Maskesi

2 adet portakalın suyu

3 yemek kaşığı kadar sandal ağacı yağı

2 yemek kaşığı kadar bal

Bir miktar su

Tüm malzemeleri karıştırıp saçınıza masaj yaparak nazikçe uygulayın. 35 dakika bekleyin. Saçlarınızı ılık suyla iyice durulayın.

Hint Yağı Maskesi

2 yemek kaşığı kadar saf alkol

2 çorba kaşığı kadar Hint yağı

2 adet yumurtanın sarısı

Ufak bir kap içerisinde tüm malzemeleri karıştırdıktan sonra karışımı saç köklerinize uygulayın. 45 dakika beklettikten sonra durulamayı unutmayın.

Avokado Maskesi

Yarım su bardağı kadar süt

2 tane avokado

2 çorba kaşığı badem yağı

Avokadoyu püre yapın. Diğer malzemeleri de içerisine katın. Masaj yöntemi ile saçlarınıza uyguladıktan 30 dakika sonra durulayın.

Mürver Çiçeği Maskesi

Birkaç tane biberiye yaprağı

Isırgan otunun kökü

Birkaç parça Mürver çiçeği

Tüm malzemeleri kaynatın ve 20 dakika kadar bekleyin. Kaynayan su içerisine biraz elma sirkesi koyup karıştırın. Bu karışımla saçlarınızı yıkadıktan sonra şampuanla yıkayabilirsiniz.

Limon Maskesi

2 tane limonun suyu

2 çorba kaşığı da Hindistan cevizi yağı

Malzemeleri karıştırın. Saçlarınıza uygulayın. 15-20 dk. Bekletin ardından durulayın. Saçlarınız parlak ve yumuşak bir hal alacak.